„Hvězda v Broumovských stěnách – Historie v datech a obrazech“ (vydalo město Police nad Metují a Centrum kultury a vzdělávání Pellyho domy), aby knížku s lehkým zpožděním „pokřtili“.

S námětem vydat podobné dílo přišel hlavňovský rodák, bývalý ředitel broumovského gymnázia, František Janeček. Dalšího autora našel v polickém badateli Miroslavu Pichlovi.

Knížka přináší chronologický přehled událostí spjatých s Hvězdou od 13. století až do nedávna. Čtenář se tak seznámí s dějinami místa, jež jsou podobně poutavé jako jeho krajinný půvab – od prvních zmínek, přes stavbu zdejší kaple, její zrušení a obnovu, stavbu horské chaty, počátky organizované turistiky, využití chaty za války jako lazaretu Luftwaffe atd.

Hvězda je opravdu pozoruhodným fenoménem. Jestliže Broumovské stěny Policko a Broumovsko rozdělují, Hvězda jejich obyvatele spojuje; patří k symbolům domova pro lidi z obou stran. I v textu se lze dočíst, že „Hvězda bývala vždy Čechům česká a Němcům německá“. Vedle popisu událostí zde najdeme i obsáhlé citace z dokumentů, vzpomínek a kronik.

Druhá část knížky přináší reprodukce fotografií, pohlednic, dokumentů a obrazů, které se k místu vážou. Zařazen je i přehled pramenů a použité literatury.

Dlužno dodat, že všichni tvůrci publikace, včetně autora poutavé grafické úpravy Jana Záliše, pracovali bez nároku na honorář – i to svědčí o jejich vztahu ke Hvězdě.

O úspěchu u čtenářů hovoří to, že knížka si již po několika týdnech vyžádala dotisk svého nákladu. (Jan Meier)