V kolik hodin na ohňostroj?

Svitavy
náměstí Míru, u školy 17.53 hodin

Litomyšl
Smetanovo náměstí 17.50 hodin

Moravská Třebová

náměstí T. G. Masaryka 18 hodin

Oslavy posledního dne v roce bývají bouřlivé. Většina lidí tráví Silvestra v kruhu rodiny a přátel. Někteří zajdou i do hospůdky. Ve městech svitavského okresu můžete prožít poslední hodiny roku ve společnosti ostatních lidí na náměstí. Konají se ale také netradiční akce. Stačí si vybrat a bavit se.

Ohňostroje se staly v regionu již tradicí. Většinou je pořádají navečer, aby si tuto zábavu užily také děti. V Litomyšli se sejdou lidé u sochy Bedřicha Smetany symbolicky deset minut před osmnáctou hodinou. Ohňostrojem zakončí letošní oslavy 750 let od povýšení Litomyšle na město. Radní budou navíc nalévat lidem tradiční čočkovkou polévku. Ve Svitavách odpálí ohňostroj v 17.53 hodin. Každý rok po oslavách 750 let města totiž přidávají symbolickou jednu minutu.

Vážení…

V Jevíčku se obyvatelé sejdou před radnicí k novoročnímu přípitku 1. ledna 2010 půl hodiny po půlnoci. Moravskotřebovští se potkají na náměstí již v osmnáct hodin a společně s předstihem přivítají nový rok.

Silvestr, to nejsou ale jenom hody, ohňostroje a popíjení. Ve svitavském okrese se koná i několik jiných zajímavých akcí. V Němčicích již řadu let pořádají soutěž o nejváženějšího občana. „Akce se koná od roku 1973. Chlapi vypadnou z domova a nepřekáží manželkám,“ řekl předseda vážní komise František Šauer. Členové Spolku pro zachování místních kulturních tradic zvou na recesistickou akci také letos. Hned za dveřmi kulturního domu bude na návštěvníky čekat tradiční váha decimálka, která toho již hodně pamatuje. Recesní klání vyhrává ten největší jedlík.

Do pravěku

Netradiční oslavy připravují rovněž v Sebranicích. Spolek archaických nadšenců chystá Den pravěkých řemesel. „Akce bude probíhat 31. prosince od rozednění do setmění. Začneme zhruba v deset hodin dopoledne v areálu zahrady č.p. 8 u kostela. K vidění budou hlavně řemesla s ohněm, abychom se zahřáli. To znamená výpal keramiky v rekonstrukci laténské pece, výroba železa redukcí (tavbou) železné rudy, pečení chleba a další zajímavá řemesla z doby železné,“ zvou členové spolku. Zájemci si sami vyzkoušejí výrobu keramiky, mletí mouky na zrnotěrkách a pomohou také s dmýcháním měchem do železářské pece.

V Jaroměřicích na Malé Hané pořádají poslední den v roce Silvestrovské vinšování na Dvoustovce. Začíná v patnáct hodin. Na návštěvníky čeká zábavné odpoledne pro děti, zvěřinový guláš nebo horký punč. Ohňostroj připravují ve Vítějevsi.

Již několik let prožívají netradiční závěr roku šachisté v Litomyšli na mezinárodním turnaji Šachové Vánoce. „Budeme opět soutěžit o to, kdo dá první mat roku,“ uvedl pořadatel Jaroslav Fuksík.

A jak budete slavit Silvestra vy? Pošlete nám své fotografie:svitavsky@denik.cz

Chrudimsko

Náměstí ozáří ohňostroj, vzlétnou i lampiony štěstí

Chrudim - Ohňostroj s barevnou hudbou odstartuje v Chrudimi deset minut po silvestrovské půlnoci. Jako obvykle se bude konat na Resselově náměstí. Na 1. ledna je připraveno také slavnostní zahájení nového roku 2010. Přijďte si pustit lampion štěstí na rok 2010 v pátek v 16.30 hodin před Muzeem.

Sportovci oslaví Nový rok během

Chrudim - Na 1. ledna je připraven 31. ročník Novoročního běhu Chrudimí. Sraz před divadlem Karla Pippicha. Prezence se koná v Café Polo Sport od 14 hodin. Trať měří 4 km, vede podél řeky Chrudimky se stoupáním na Kopanici a přes střed města se vrací zpět k divadlu.

V Betlémě zahřeje medovina

Hlinsko v Čechách – Honosný zvuk pozounů pozve návštěvníky i obyvatele města k slavnostnímu přivítání Nového roku do areálu Betléma. Sváteční podvečer zahájí slavnostní fanfáry, nebude chybět vystoupení folklórního souboru Vysočánek ani teplá medovina a celý program završí velkolepý ohňostroj. Slavnostní projev pronese starostka města Hlinska Magda Křivanová. Program začíná 1. ledna v 17.45 hodin.

Orlickoústecko

Dětský karneval navštíví král

Česká Třebová – Malý sál Kulturního centra v České Třebové ožije 31. prosince ve 14 hodin Dětským karnevalem. Děti zde čeká plno písniček, scének a soutěží. Dorazí za nimi z Tvarůžkového království pan král se dvěma dcerami. Jednou hodnou a druhou zlobivou, která bude samozřejmě tančit a dovádět s dětmi, takže nesmělé kluky a holky hned zapojí do dění na parketu.

Choceň – Na Tyršově náměstí v Chocni od 9.30 hodin 31. prosince se uskuteční Silvestrovská dopolední veselice. K dobré pohodě zahraje Kantorský dixilend a dechovka Choceňačka.

Česká Třebová – Přijďte oslavit Silvestrovskou noc 31. prosince na Staré náměstí do České Třebové. V prostoru vchodu do radnice bude zajištěno občerstvení, včetně sektu za zvýhodněnou cenu. Za vrácené lahve od zakoupeného sektu obdržíte slosovatelný kupon a během večera budete mít možnost získat některou z hodnotných cen. Na programu je reprodukovaná hudba od 23. hodin, po slavnostním přípitku starosty města J. Zedníka se uskuteční v 00:30 hodin velký ohňostroj. V 1 hodinu 1. ledna 2010 proběhne losování hodnotných cen.

Pardubicko

Pardubice - Poslední den v roce mohou do Východočeského divadla zavítat všichni zájemci o komediální žánr. Od 18 hodin je na programu „Černá komedie“ s Pavlem Novotným, Ladislavem Špinerem a Lídou Vláškovou. Součástí této tradiční silvestrovské akce bude i vyhlášení ankety o nejlepší divadelní inscenaci roku 2009. Nebude chybět ani křtění nového DVD pojednávajícím o stoletém výročí pardubického divadla.

Pardubice - Hokejový kolotoč se roztáčí i v novém roce. Šlágr 37. kola uvidí v neděli 3. 1. 2010 naplněná ČEZ Arena. Do Pardubic totiž zavítá jeden z lídrů tabulky - celek Vítkovic! Utkání začíná netradičně v 18.10 hodin, jelikož ho přímým přenosem přenáší televize.

Královehradecko

Ohňostroj na náměstí

Hradec Králové - Program prvního dne nového roku bude zahájen na Velkém náměstí již odpoledne od 16.30 hodin. O zkrácení chvíle do začátku ohňostroje se postará sdružení Historic quartet, jehož členové zahrají na pozouny hned několik skladeb. Zkřehlé prsty návštěvníků zahřeje horký punč nebo čaj a nebude chybět ani tradiční čočková polévka. Ta by měla lidem přinést více štěstí v dalším roce. Očekávaná ohňová show v okolí Bílé věže bude zahájena v 18 hodin. Nebe nad Hradcem rozzáří téměř šest set pyroefektů.

Rok 2009 v Centrálu

Hradec Králové - Kromě programu v centru města je připraveno speciální promítací odpoledne v Artkině Centrál. Pětadvacetiminutový sestřih Kinožurnálu, který mapuje události roku 2009, se na plátně objeví poprvé v 15 hodin. Nepřetržitá smyčka bude ukončena po 17.30 hodině.

Ohňostroj v Novém Bydžově a Nechanicích

Nový Bydžov - Světelný rej kromě Hradce Králové uvidí také v Novém Bydžově a Nechanicích. Ohňostroj začíná v Novém Bydžově už o silvestrovské půlnoci. Rachejtle doprovázené hudbou budou vystřelovány z budovy radnice,“ upřesnil starosta Pavel Louda.

Nechanice - Po letech uvidí ohňostroj v Nechanicích. Společné vítání roku 2010 se uskuteční na tamějším Husově náměstí také až 1. ledna, a to od 17 hodin. Ve městě se uskuteční ještě jeden ohňostroj. Na silvestrovskou půlnoc jej chystají obyvatelé místní části Tůně.

Rychnovsko

Kostelec nad Orlicí – Na Palackého náměstí je v pátek ve 13 hodin sraz účastníků Novoroční vycházky. Trasa pěšího výletu je podle počasí v okolí Kostelce a délka do osmi kilometrů.

Kostelec nad Orlicí – V neděli se v kině SK Rabštejn můžete od 19 hodin těšit na 2Bobule, které jsou volným pokračováním úspěšné filmové komedie Bobule, a která se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 2008. Opět budeme sledovat eskapády dvojice kamarádů Honzy (Kryštof Hádek) a Jirky (Lukáš Langmajer).

Dobruška – Na první den v roce 2010 má pro vás město Dobruška připravenou Novoroční cyklistickou vyjížďku. Pro toho, kdo si chce na Nový rok zasportovat je start u prodejny Kola Maršálek ve 13 hodin.

Náchodsko

Nové Město nad Metují – Silvestrovské rodinné odpoledne v Novém Městě se koná zítra od 15 hodin. Pro děti budou na Husově náměstí připraveny soutěže o ceny, tombola, občerstvení, přípitek „Rychlými špunty“ a ohňostroj. Na programu se podílí například skupina historického šermu Novica či městská policie, která předvede ukázky z činnosti své práce.

Police nad Metují – „Silvestrovský vejšlap k Čertově skále“ se koná každoročně na Silvestra. Vypukne mezi 13. a 15. hodinou, kdy bude u pověstmi opředené skály mezi Policí nad Metují a Suchým Dolem čekat na pěší i lyžaře čert Sarka Farka se svými pomocníky. Pro dospělé bude mít čert připraven čertovský mok, pro děti čaj a sladkosti.

Josefov – Občanské sdružení Ochránci památek pevnosti Josefov zvou do areálu Ravelinu č. XIV. na Silvestrovské střelby 2009, které proběhnou ve čtvrtek od 14 hodin.

Program

14.00 - Úvodní výstřel z kasematního kanónu
Jednotka kasematního dělostřelectva z období Napoleonské války s funkční replikou čtyřliberní kasematní houfnice na josefínské lafetě.
14.15 - Výstřel z polního kanónu na hradbách
Jednotka pevnostního dělostřelectva z období 1866 se čtyřliberním kanónem na polní lafetě.
14.30 - Volná prohlídka muzea v pravých dělostřeleckých kasematech s doprovodnou video-projekcí o areálu Ravelinu No. XIV a organizaci.
Podzemní chodby: Volná prohlídka nově postavené střelecké galerie a minového systému objektu Ravelinu No. XIV s Redutem.
Netradiční komentovaná prohlídka objektu, muzea a podzemí s průvodcem v dobové uniformě.
15.15 Závěrečné výstřely
Postupné závěrečné výstřely kasematního a polního dělostřelectva.

Trutnovsko

Trutnov - Vojensko – historické muzeum v dělostřelecké tvrzi Stachelberg je do konce roku, tedy i na Silvestra, otevřeno každý den. Začátek prohlídky expozic i zpřístupněných podzemních prostor je vždy ve13 hodin.

Bohuslavice - Silvestrovský výšlap pořádají již po čtrnácté členové zdejšího Klubu českých turistů. Cíl je průběžně od 8 do 12.30 hodin na Čížkových kamenech, v jeskyňce.

Černý Důl - Program ve Vánočním stanu: středa 30. prosince: 20 – 24.00 sousedský večer s kapelou Černodolský štěk. Čtvrtek 31. prosince: 15 – 17.00 dětské dopoledne, 20 – 03.00 silvestrovská disko zábava.

Jičínsko


Pecka – Ve čtvrtek 31. prosince v 10 hodin začíná na náměstí v Pecce 2. ročník Silvestrovského běhu Kryštofa Haranta, který je určen pro všechny věkové kategorie. Cíl: vstup do hradu Pecka.
V pátek 1. ledna 2010 jsou všichni zváni ve 14 hodin na 19. ročník vycházky na Krkonošskou vyhlídku. Start je před Úřadem městyse Pecka, cíl v sále hasičské zbrojnice v Pecce.

Železnice – Jako každoročně je ve Vlastivědném muzeu připravena tradiční vánoční výstava betlémů a voňavých perníčků.
Perníčky napekla Eva Stryalová z Nového Města nad Metují. Vystaveny jsou betlémy Jarmily Haldové, Jiřího Haldy, velký železnický betlém a další.

V prodeji jsou papírové betlémy a pohlednice. O vánočních svátcích je muzeum provoněno nejen perníky, ale i grogem, punčem a svařeným vínem.

Muzeum je otevřeno na Silvestra ve čtvrtek 31. prosince od 14 do 17 hodin. Po novém roce vždy středa – pátek od 11 do 17 hodin. Návštěvu lze dohodnout i v jiné dny na telefonu (středa - pátek) 493 534 941.

Prachov – Turistické centrum Český ráj zpřístupnilo 26. prosince výstavu betlémů, kterou mohou zájemci navštívit i 31. prosince a 1. ledna 2010 v době od 13 do 16 hodin. Spatříte tu nový dřevěný betlém i raritu: betlém z manga. Takže pokud se vydáte na toulky Prachovskými skalami, zastavte se v Muzeu přírody Český ráj v Prachově. V minidílně muzea si navíc můžete vyrobit zvoneček z včelího vosku.
Markvartice – Novoroční koncert na záchranu kostela sv. Jiljí se uskuteční v sobotu 2. ledna 2010 v kostele sv. Jiljí v Markvarticích od 17.00 hodin. Zpívá operní pěvkyně, sopranistka Jana Heryánová Ryklová, na varhany hraje Karel Prokop.Vstupné je 80 Kč.

(av,jd,gag,red,šaf,neč,ce)