Svitavsko – Divadlo zahájí svou existenci komedií

Litomyšl - První představení v nově vzniklém divadle v Litomyšli se odehraje v pátek. Svou existenci zahájí komedií Společnost, kterou zahraje soubor Prkno z Veverské Bitýšky od 19 hodin. V historickém sále Lidového domu budou pravidelně vystupovat nejlepší amatérské divadelní soubory z celé země, které pořadatel vybírá na prestižních přehlídkách.

Radiměř – V kostele svaté Anny zazpívají pěvecké sbory. Od 18 hodin zazní vystoupení Festivia Chorus a Radiměřský komorní sbor.

Moravská Třebová - Výstava s názvem Merkur – nekončící příběh trhající rekordy v návštěvnosti bude od 22. října k vidění na moravskotřebovském zámku. Své podobizny z Merkuru se dočká i rozhledna Na Strážném vrchu. Výstava o historii i současnosti legendární stavebnice s modely staveb, strojů a vláčků. Pořadatelé připravili také koutek pro mladé kutily.

Chrudimsko - Vodáci uloží Doubravu k zimnímu spánku

Ronov nad Doubravou - Vodáci a skauti uzamknou v sobotu řeku Doubravu. Vodáckou sezonu zakončí posledním splutím na lodích a potom už se dědek Doubravák uloží k zimnímu spánku. Akce začíná v 11 hodin u skautské klubovny v Ronově. V případě dobrého vodního stavu bude sraz pod Pařížovskou přehradou již o hodinu dříve. „Na večer je naplánována videoprojekce, hudba a tanec,“ zve organizátor akce.

Chrudim – Divadelní spolek J. N. Štěpánka připravuje IV. ročník Chrudimské opony – Postel pro anděla od J. Koloděje. V sobotu od 19 hodin se na Malé scéně Divadla Karla Pippicha představí divadelní soubor J. K. Tyl Meziměstí s komedií o tom, proč není radno stříleti pánu bohu do oken aneb Pytláka neuhlídáš.

Chrudim - Tvůrce hitu Ostrava a Vlasta, skvělý bavič, moderátor, herec, účastník X Faktoru, recesista a ďábel v jedné osobě Ruda z Ostravy míří do Total Inferna i se svůdnou Martinou Pártlovou. Vystoupí tam v pátek 22. října.

Monako – Přírodovědná vycházka po stopách tornáda Ivana, která byla slíbena na přednášce v rámci výstavy Větrná kalamita v Železných horách na jaře tohoto roku, je tu. Sraz účastníků v sobotu v 9 hodin u restaurace Monaco ve Slatiňanech.

Orlickoústecko - Sokolové slaví, vše bude v pohybu

Česká Třebová – V sobotu oslaví sokolové v České Třebové 125 let tělovýchovné jednoty Dnem otevřených dveří. Program v sokolovně na Skále bude celodenní, začátek je v 10 hodin. „Den žen“ je naplánován od 10 do 15 hodin. Připraven je kadeřník, kosmetička a pro maminky s potomky dětský koutek. Ukázky tréninku oddílů juda a stolního tenisu se uskuteční od 10 do 12 hodin. Od 15 hodin sál ovládnou rodiče s dětmi.

Ústí nad Orlicí – V Základní umělecké škole Jaroslava Kociana probíhá v sobotu od 19 hodin tradiční festival smíšených pěveckých sborů. Vystoupí sbory Moravan Kroměříž, Alou Vivat Ústí nad Orlicí a Mini kvartet ZUŠ J. Kociana Ústí nad Orlicí.

Česká Třebová - Dnes od 19 hodin v kostele sv. Jakuba v České Třebové se rozezní varhany. V rámci VI. Mezinárodního varhanního festivalu Zdeňka Pololánika zde zazní skladby v podání Barbory Achilleové a Pavla Svobody.

Pardubicko - Do Pardubic zavítá Lounová a Xindl X

Pardubice – Již tento pátek přijíždí do Pardubic zcela nová mega live show radia Evropa2. Vše vypukne ve 20 hodin ve společenském a výstavním centru Ideon. K vyhlášenému bavičskému komandu, v jehož čele vystoupí Leoš Mareš, Patrik Hezucký, Lucie Šilhánová, Pavel Cejnar a Ondra Vodný, přijal pozvání populární hudebník Xindl X a zpěvačka Olga Lounová. Návštěvníky čekají soutěže, ochutnávka drinků a speciální laserová show. Součástí večera bude také vystoupení taneční skupiny T–BASS, která je ověnčena tituly čtyřnásobných mistrů České republiky ve stylu breakdance, vicemistrů světa či taneční skupiny roku 2008 v ČR.

Pardubice – Desátým dostihovým dnem bude v sobotu zakončena letošní pardubická dostihová sezona. Program překážkového odpoledne nabízí sedm dostihů, hlavním je Cena Tiumena - Závěrečná steeplechase sezony 2010, steeplechase cross country II. kategorie na 4200 metrů pro pětileté a starší koně. Na startovní listině dostihu je devět koní a jezdců. Většina nejlepších již po náročné sezoně odpočívá, a tak budou mít příležitost se výrazněji prosadit další. První dostih bude odstartován již v poledne, hlavní dostih je naplánován jako poslední na 15.30 hodin.

Rychnovsko - Stromy oslaví svůj den

Potštejn – Malí i velcí jsou zváni na oslavu Dne stromů 2010, která se koná v neděli od 14 hodin v zámeckém parku. Po úvodním slově Olgy Myšákové je na programu výsadba nového stromu a umístění budek pro zpěvné ptáky. Po skončení akce se můžete zastavit v zámecké cukrárně.

Dobruška – Víkendová akce zaměřená na ekologii a vztah člověka k přírodě s názvem Ekovíkend se koná od pátku do neděle. Akce, kterou pořádá Pionýrská skupina Dobruška, turisticko-horolezecký oddíl Osma, proběhne na táborové základně Suchý důl v blízkosti Broumovských skal. Připravena je spousta her v přírodě i klubovně spojených s ekologií.

Opočno – Loutkové divadlo Opočenský kašpárek připravilo pohádku, na kterou se můžete těšit v neděli od 15 hodin v Kodymově národním domě. Pohádka z říše lesních skřítků, Jak zachránili studánkovou vílu, je vhodná pro děti od tří let.

Královéhradecko - Chlouba chovatelů i zahrádkářů na výstavě

Chlumec nad Cidlinou – Chovatelský areál u koupaliště bude o víkendu hostit tradiční posvícenskou výstavu králíků, holubů, drůbeže a exotického ptactva. Výstava bude přístupná v sobotu i v neděli od 8 do 18 hodin. K vidění bude zhruba dvě stě králíků, stejný počet papoušků a přibližně 150 kusů drůbeže. Posvícení obohatí také prodejní výstava ovoce, výpěstků a včelích produktů, kterou pořádají zahrádkáři a včelaři v sobotu a v neděli v Říhově domě.

Hradec Králové – Putování za strašidly je připraveno pro děti v sobotu v uličkách a starých domech. Akce se koná od 14 do 18 hodin. Děti budou spolu se skřítky a strašidly plnit na stezce úkoly. Prodej vstupenek je na nádvoří Radnice na Velkém náměstí.

Hradec Králové - Juniorklub s Domem dětí a mládeže v Hradci Králové připravily na sobotu od 13 do 16 hodin čtvrtou podzimní Drakiádu na RC letišti Juniorklubu – U Orlice naproti OD Terno. Vezměte si s sebou draky, hvězdy, dráčky, vlaštovky a modely

Jičínsko - Otužilci poprvé v rybníku Kníže

Jičín - Organizované zimní plavání má v České republice již takřka stoletou historii. Na sobotu od 13 hodin se chystá premiérový závod v Jičíně na rybníku Kníže. Závod bude zařazen do seriálu Českého poháru v zimním plavání. Předpokládaná teplota vody je pod 10 °C, očekává se účast 60 až 100 zimních plavců z celé republiky, včetně několika přemožitelů kanálu La Manche. Zimní plavci závodí na tratích dlouhých 250 m, 500 m a 750 m. Pro začátečníky, včetně případných odvážlivců z řad příchozích diváků, je připravena trať 100 m. Prezentace, zázemí a občerstvení je pro plavce připraveno v areálu nového venkovního koupaliště, samotný závod se uskuteční na rybníku Kníže.

Veliš – Svazek obcí Mariánská zahrada, Regionální muzeum a galerie v Jičína a obec Veliš pořádají v sobotu od 13 hodin archeologickou vycházku ve Veliši. Následuje přednáška spojená s výstavou archeologických nálezů z velkého pravěkého a středověkého sídlištního areálu mezi obcemi Veliš, Podhradí a Bukvice, která se uskuteční v Kulturním domě ve Veliši. Sraz na archeologickou vycházku je před obecním úřadem ve 13 hodin.

Miletín – V neděli ve 14 hodin bude slavnostně otevřena rampa v Miletíně. Freestyl exhibice, přátelské poježdění, pohodová hudba, klobásky na grilu. Chrániče s sebou! Místo konání: sportovní areál u koupaliště. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Prachov – Podzimní Žabí běh na odhadnutý čas, v pořadí šestý, se koná v neděli. Start bude v 11 hodin u Muzea přírody Český ráj. Trasa je dlouhá cca 7 km, povrch tvoří asfalt a lesní cesty, časový limit je 60 minut. Přihlášky předem na mpcr@seznam.cz, mobil 732 858 380 nebo v den konání při prezenci. Startující mají vstup do Muzea přírody Český ráj zdarma. Na trati není dovoleno mít hodinky či jiné zařízení měřící čas. Porušení tohoto pravidla je automatickou diskvalifikací.

Náchodsko - Podzimní barvy a vůně oživí zámecký interiér

Ratibořice - Speciální podzimní prohlídky interiérů ratibořického zámku nazvané Podzim v Ratibořicích aneb Barvy a vůně podzimu v zámeckých interiérech se uskuteční o víkendu. V závěru turistické sezony můžete vychutnat kouzlo podzimní výzdoby zámeckých interiérů, ve vstupní hale zámku posedět u kávy, svařeného vína nebo sklenky sektu. V zámecké kavárničce ochutnáte jemné paštičky a roládky, štrúdl a sváteční koláčky. Otevřeno bude v pátek od 10 do 20 hodin. Sobota a neděle 10 až 16 hodin.

Hronov - Světec Célestin - světák Floridor a zbožná klášterní chovanka Denisa - andílek s čertem v těle, to jsou hlavní postavy slavné operety Mam´zelle Nitouche, kterou tuto sobotu v 19.30 uvede Jiráskovo divadlo v Hronově. V hlavní roli vystoupí Otakar Brousek mladší.
Nové Město nad Metují – Zámecké řádění se strašidly můžete prožít v sobotu od 18 do 20 hodin v novoměstském zámku. Prohlídky se zámeckými strašidly jsou pouze na objednávku na tel. čísle 491 470 523.

Police nad Metují – Severskou chůzi – Nordic Walking můžete vyzkoušet v sobotu v Polici nad Metují. Sraz účastníků je v 10 hodin před Informačním centrem na Masarykově náměstí, kde jsou připraveny ukázky správné chůze a možnost vyzkoušení a zapůjčení holí zdarma. Poté se všichni účastníci vydají na 10 km podzimní výlet do Broumovských stěn

Trutnovsko - V zoo začíná tradiční Týden duchů

Dvůr Králové – Tradiční Týden duchů začíná v sobotu ráno v zoologické zahradě. Po celý týden si mohou návštěvníci zoo vyzdobit dýni před restaurací U Lemura. Zahrada je otevřena do 18 hodin, aby vyniklo vyzdobení stovkami dýní a strašidel, která jsou osvětlená. V sobotu od 17 hodin se na parkovišti koná zábavný program s Radiem Blaník. Jeho součástí bude lampionový průvod, který povede po ploše parkoviště. Dále je připravena hudební produkce.

Bohuslavice – Pojďte s námi, 20. ročník turistického pochodu pořádá v sobotu KČT Bohuslavice nad Úpou. Start je od 7 hodin ve Sportklubu, připraveny jsou pěší trasy od 8 do 35 kilometrů a cyklotrasy od od 20 do 70 kilometrů.

Dvůr Králové – Akustický koncert skupiny Undergaters, kterou tvoří pražští muzikanti původem ze Dvora Králové, připravilo na pátek od 20 hodin městské muzeum. Koná se v přednáškovém sále špýcharu.