„Mezinárodní folklorní festival je pro mě, a troufám si tvrdit, že i pro ostatní obyvatele Červeného Kostelce, srdeční záležitostí. Je to pět dní, během nichž se naše městečko doslova roztančí a rozezpívá. Je to skvělá příležitost poznat nové lidi z různých koutů světa, ale také potkat staré známé. Pro to všechno je tato událost pro Kostelec pomyslnou třešničkou na dortu každých prázdnin," sdělila Ivana Havlová z Čeveného Kostelce.

Protože šedesátka je už opravdu velké číslo, pozvali organizátoři na oslavu výročí zatím nejvyšší počet účastníků. Na jevišti přírodního areálu se vystřídá na 600 tanečníků, hudebníků i muzikantů, kteří ve svém oboru představují uměleckou špičku.

„Při přípravě každého ročníku festivalu jde vždy především o to, aby se co nejvíce líbil divákům, a proto na letošní jubilejní 60. mezinárodní folklorní festival bylo do Červeného Kostelce pozváno zatím nejvíce souborů. Pestrostí krojů, tancem a zpěvem ožije nejen areál, ale i celé město," sdělil starosta Červeného Kostelce Petr Mědílek.

První den se divákům nejprve představí profesionální maďarská cimbálová muzika Cimbaliband.

Následně po slavnostním zahájení i všechny zúčastněné soubory. „Tento večerní program se již tradičně setkává s velkým zájmem veřejnosti, která má tu čest přivítat v Červeném Kostelci soubory z různých koutů světa," prozradili organizátoři. Během následujících dnů, tedy čtvrtka až neděle, budou soubory vystupovat v prostoru mezi školami, na náměstí i v průvodu po městě.

Jeden z hlavních bodů programu propukne ve 13 hodin v neděli, kdy se soubory budou na jevišti celé odpoledne střídat, aby potěšily rozmanitostí svých lidových písní a tanců.

Festival obohatí také soutěž o nejlepší soubor. Diváci budou moci hlasovat pomocí žetonů, které hodí do nádoby jejich favorita. Vítěze se dozví v neděli na konci programu. Celá akce je doprovázena klasickým stánkovým prodejem obohaceným o regionální či umělecké produkty. Nově se také můžou návštěvníci těšit na dopoledne pro děti.

Odkud přijíždí?

Diváky přijede potěšit sedm souborů z České republiky, ale také patnáct zahraničních skupin. Některé z dost exotických lokací. Soubory z Evropských států tak doplní skupiny z Demokratické republiky Kongo, Gruzie, Indie, Kapverdských ostrovů i Mexika. Na pódiu se tak vystřídají tanečníci, muzikanti a zpěváci ze čtyř kontinentů.

Z historiePrvní ročník folklorního festivalu se uskutečnil v roce 1954 v malebném prostředí Rýzmburka, kde se pravidelně konal až do roku 1992. Původně nesl název U nás na Náchodsku, až roku 2000 získal nynější název Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec. Od roku 1992 prodělal festival postupně mnoho změn. Stal se festivalem mezinárodním, rozrostl se ze dvou na pět dnů, získal statut I.O.V. (mezinárodní organizace lidového umění a řemesel), změnil název, a to nejdůležitější, získal si ohlas diváků.

Daniela Erychlebová