V podvečer se sešla desetičlenná komise, která měla nelehký úkol – ochutnat a vybrat nejlepší z 26 vzorků slivovic a 10 vzorků ostatních pálenek ze Žernova a blízkého okolí.

O tom, že kvalita vzorků byla vyrovnaná, svědčí to, že na třetím místě se umístily hned tři slivovice se stejným bodovým ohodnocením. Proto musela komise znovu všechny tři vzorky degustovat, ohodnotit barvu, vůni a chuť každého z nich a určit třetí nejlepší. Tou se nakonec stala slivovice Aleše Křetinského, druhou příčku obsadil Josef Vlček ze Žernova a nejvíce chutnala slivovice Kateřiny Kušiakové. Ta sice bydlí v Praze, ale švestky pochází ze sadu u její chalupy na Žernově.

Z ostatních pálenek se na třetím místě umístil se svým vzorkem Luboš Jirka, druhý skončil Libor Losenický a první místo patří Janu Hudečkovi s višňovicí – všichni pánové jsou Žernováci.

Přítomní znalci slivovice se shodli, že celoroční práce na zahradě se dobře zúročila a pokud se švestky sbírají a kvas dělá s láskou, výsledek musí být vždy výborný.

Po skončení degustace pokračovala zábava s hudbou a tancem až do pozdních nočních hodin. (jv)