Kromě toho je to vyhledávaná lokalita pro pěší a cykloturisty, protože přes Babiččino údolí vede cyklotrasa Okruh Boženy Němcové. Určitě nejnavštěvovanější památkou je nyní ratibořický zámek a přilehlý zámecký park. „Přijeli jsme do Babiččina údolí až z Hodonína. Naposledy jsem tady byl ještě v době školní docházky. Tak jsme se rozhodli, že si uděláme výlet. Nelitujeme, zámek je skutečně výstavní,“ řekl nám František Hudeček z Velké nad Veličkou.


Také ostatní místa v Ratibořicích stojí za zhlédnutí. Určitě mezi ně patří mlýn, funkční manufakturní mandl a Staré bělidlo. „Vždycky, když sem přijedeme, si vzpomenu na film Babička, který se tady točil. Je v tom trocha nostalgie,“ uvedla Martina Koutná z Poděbrad, která s rodinou tráví dovolenou na nedaleké Rozkoši.


Oproti minulosti je vyřešeno občerstvení. Když byl uzavřen Panský hostinec, byl v provozu pouze jeden stánek s občerstvením u parkoviště před zámkem. Nyní je v provozu Mlynářova zahrádka s venkovním posezením a turisté jsou spokojeni. „Dáme pivo a langoš a nic nám nechybí,“ shrnul lapidárně Karel Vojáček z Lomnice nad Popelkou. Ten se chystá s manželkou Věrou na kolech do Adršpachu a Broumovských stěn.