Jednoho z nejoriginálnějších superhrdinů však tvůrci filmu Next překvapivě nenašli v komiksu, ale v povídce Zlatý muž od velikána sci-fi literatury Philipa K. Dicka.

Jeho hrdina Cris totiž dokáže vidět do budoucnosti, ale jen do té, co se ho bezprostředně týká a nikdy ne vzdálenější než dvě minuty. Když ho tedy nahánějí agenti FBI v čele s Julianne Mooreovou, aby jim pomohl odvrátit teroristický útok na Los Angeles, nemůže jim vyjít vstříc, i kdyby chtěl. Federálové tohle ale slyšet nechtějí a nechápou, proč jen plýtvá svým uměním na laciné triky v kouzelnické show.

Do role Crise obsadil režisér Lee Tamahori, který si ostruhy vysloužil bondovkou Dnes neumírej, Nicolase Cage. Coby Cris si s vizáží stárnoucího Davida Copperfielda chvílemi počíná jak Neo v Matrixu, s nímž ho ostatně pojí i motiv ženy, jež hrdinovi propůjčí nadlidské schopnosti.

Crisovy jasnovidecké schopnosti do značné míry určují i způsob vyprávění snímku Next. Jak říká Cris, pokaždé, když do budoucnosti nahlédnete, změní se. A to mění všechno další. Divák tedy neví, jestli právě sleduje potenciální budoucnost nebo už reálnou přítomnost. Takové hrátky pak mohou logicky vyustít v seriálový zvrat podobný tomu, když v Dallasu Bobby Ewing vylezl ze sprchy a oznámil divákům, že celá seriálová sezona byl pouhý sen jedné z postav. To všechno ale patří ke hře, kterou zpočátku hraje Tamahori výborně. Když se Cris proplétá v kasinu mezi automaty, aby unikl mužům z ochranky, kteří si všimnou, že nikdy v pokeru neprohraje, je to strhující podívaná, která z námětu trží až do mrtě. Možná ještě zábavnější je scéna, v níž se Cris snaží seznámit s dívkou svých snů (Jessica Bielová). Pokaždé ho odpálkuje, přičemž hrdina řeší například problém, jestli jejího přítele zmlátit nebo se od něj nechat zmlátit.

Někde v půli se ale Next zlomí do tuctového sci-fi thrilleru, kde se triky využívají tím nejokatějším a zároveň nejnevhodnjším způsobem (zmnožení hlavního hrdiny). Vytvořit originálního superhrdinu je tedy to jediné, co tvůrcům snímku Next podařilo. Na originální zápletku už ale nepřišli.

Philip K. Dick inspiroval už řadu filmařů. Podle jeho námětu Ridley Scott natočil Blade Runnera, Steven Spielberg Minority Report a John Woo zase Výplatu. Next ale žádným dalším Blade Runnerem či Minority Report není.

Next akční sci-fi,USA2007, režie: Lee Tamahori. Hrají: Nicolas Cage, Julianne Mooreová, Jessica Bielová, Peter Falk. Premiéra: 2. srpna.