Výstava Design - nová tvář věcí I, která začíná ve čtvrtek, zahajuje cyklus prezentace současných trendů designu, řekl kurátor výstavy Ivo Křen z Východočeského muzea, kde se výstava koná.

Mezi vystavovateli se v Pardubicích například objeví předměty Jakuba Berdycha a Maxima Velčovského. Autoři proměňují běžné věci, známé jsou jejich porcelánové proměny - původně gumové holínky, tetrapaková krabice na mléko nebo plastové kelímky na kávu.

"Autoři zhodnocují estetiku věcí," uvedl Křen. Porcelán zastoupí na výstavě také dvojice autorů Gabriel Vach a Antonín Tomášek, kteří na porcelán aplikují přírodní dekory, dodal.

Skleněné mísy a talíře přiveze Zdeněk Lhotský, jeden ze zakladatelů skupiny výtvarníků Tvrdohlaví. Hutnicky zpracované sklo ukážou Ingrid Račková a David Suchopárek.

"Ještě se v Pardubicích představí Martin Hlubuček. Jeho talíře a podnosy hraničí s užitkovým designem a samostatným výtvarným objektem," řekl Křen.

Výstava skla a porcelánu potrvá do 13. ledna. Již nyní se kurátoři muzea připravují další dva cykly. V příštím roce návštěvníky čeká móda a módní doplňky. Následující rok se připravuje výstava produktového designu, k vidění bude nábytek, spotřebiče i dopravní prostředky.