Deset letních sobotních večerů se postupně rozeznělo hudbou deset barokních kostelů na Broumovsku.

„Festivalové koncerty navštívilo více než 3000 diváků, kteří na dobrovolném vstupném přispěli na údržbu a opravu kostelů tzv. broumovské skupiny částkou 111 000 korun,“ informovala Deník Markéta Hlavicová, a dodala, že hned po skončení ročníku čtvrtého začal organizační tým festivalu pracovat na přípravách ročníku pátého, který nabídne několik novinek.

Čtvrtý ročník festivalu zahájil kytarista Štěpána Raka v kostele sv. Anny ve Vižňově. Druhý festivalový koncert patřil mladé japonské klavíristce Eri Goto a jejímu učiteli Michalu Rezkovi. Třetí koncert byl výjimečným zážitkem nejen pro sluch, ale také pro zrak. Vystoupení violoncellisty Tomáše Jamníka ve Zdoňově doprovodila světelná hudba multimediálního umělce Jana Stolína,“ připomněla Markéta Hlavicová. Další koncert patřil skvělému polskému kvartetu Royal String Quartet. První polovinu festivalu uzavřela cembalistka Edita Keglerová. Unikátním zážitkem bylo jazzové setkání dvou generací – otce a syna Růžičkových. Koncert ve Vernéřovicích byl jedinečným zážitkem nejen pro návštěvníky, ale i pro samotné účinkující. „Děkujeme vám za srdečné a vřelé přijetí. Bude to pro nás inspirace na dlouhé časy,“ vzkázal po skončení koncertu organizátorům i návštěvníkům Růžička jr.

Festival příští rok nabídne několik novinek

Počet návštěvníků, kteří každou sobotu zaplnili kostely do posledního místečka, a neobyčejná atmosféra panující na festivalových koncertech, silně zapůsobila i na další účinkující. „V první řadě gratulujeme k úžasnému a početnému publiku. V dnešní době – klobouk dolů,“ napsali do festivalové kroniky členové Bennewitzova kvarteta (kostel sv. Barbory, Otovice).

Magické místo a skvělá festivalová atmosféra zasáhly také hobojistu Viléma Veverku vystupujícího na závěrečném koncertě v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově: „Jen těžko si dovedu představit prostor tak krásný a k hudbě doslova stvořený, jakým je kostel sv. Vojtěcha. Z celého prostředí a přijetí naší hudby jsem nadšený. Radostný je ten, kdo se vrací do těchto míst.“

Váženými partnery čtvrtého ročníku festivalu Za poklady Broumovska jsou dvě prestižní hudební mezinárodní soutěže – Pražské jaro a Concertino Praga. Vystoupení na festivalu je jednou z cen, které vítězové těchto soutěží, výjimečně talentovaní hudebníci, získávají. V letošním roce tak měli návštěvníci festivalu možnost vyslechnout si koncert v podání laureátky Concertina Praga, skvělé mladé flétnistky Karolíny Smutné (kostel sv. Martina a Jiří, Martínkovice). Pražské jaro zastupoval klarinetista Irvin Venyš, člen dechového Tria DuBois, které vystoupilo v Šonově.

Organizátorem festivalu Za poklady Broumovska je Agentura pro rozvoj Broumovska. „Návštěvnost koncertů, reakce návštěvníků, vystupujících i partnerů festivalu potvrzují, že se festival ubírá správným směrem. Festivalové koncerty jsou vnímány jako významné události z pohledu celého regionu, i z pohledu jednotlivých obcí, většina letošních koncertů také získala podporu místních podnikatelů, kteří se stali jejich lokálními patrony,“ ohlíží za právě skončeným ročníkem Jan Školník.

Organizátoři vnímají tento festival také jako významnou příležitost zviditelnit region Broumovsko v rámci celé republiky a v budoucnu chce vyprofilovat festival do akce evropského významu.

Tyto cíle bude naplňovat také 5. ročník, který navíc nabídne několik novinek.

„Také příští léto představíme mladé talentované umělce, kteří se stanou vítězi našich partnerů, soutěží Concertino Praga a Pražské jaro. Opět pozveme hosty ze zahraničí. Chybět samozřejmě nebudou ani velká jména české klasické hudby. Součástí festivalu bude poprvé také doprovodný program, který se zaměří zejména na nejmenší a mladé talentované hudebníky z Královéhradeckého kraje. Připravujeme mistrovské kurzy a workshopy pro hudebně nadané děti a dospívající, vedené významnými českými umělci. Zvažujeme, že ti nejnadanější z nich získají možnost vystoupit v rámci programu některého z festivalových večerů,“ prozrazuje o novinkách příštího ročníku Jan Školník, a dodává, za rok bude festival probíhat od 3. července do 4. září 2010.