Ale to nebylo vše. Následně se totiž před oltářem objevilo proslulé Stamicovo kvarteto. Čtyři zkušení hudebníci předvedli, jak krásné jsou tóny vážné hudby a prožitek z ní. Skvělá atmosféra koncertu vygradovala skladbou Rondo A dur Franze Schuberta v podání všech protagonistů večera sóla J. Špačka a doprovodu Stamicova kvarteta. Ovace ve stoje trvalo několik minut.

Sobotní vydařený koncert byl tečkou za osmým ročníkem festivalu Za poklady Broumovska. Přilákal přes 320 lidí, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou 24 623 korun. Deset prázdninových sobotních koncertů festivalu navštívily celkem tři tisícovky lidí. Na péči o barokní kostely na Broumovsku přispěli na dobrovolném vstupném celkovou částkou přesahující 160 tisíc korun.

„Chtěl bych poděkovat organizátorům, protože pořádání takového festivalu vyžaduje nadměrné úsilí. Přeji jim do dalšího ročníku mnoho úspěchu, kvalitní interprety a hlavně diváky," uvedl před koncertem božanovský starosta Karel Rejchrt, který promluvil i za 14 obcí Dobrovolného svazku obcí Broumovsko, jenž festival podporuje.

Ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové Jiří Kánský na úvod označil celý festival za výjimečný v rámci celé České republiky. Připomněl, že si získal výtečnou pověst. „Smekám před vámi, protože díky vám je v těchto místech kultura, díky vám je tento kostel zaplněný," řekl směrem k organizátorům i divákům Kánský. Celému organizačnímu týmu poděkoval i Josef Novák, ředitel textilky Veba, která je partnerem festivalu. „Aby se koncerty mohly uskutečnit, tak je to práce celoroční," podotkl.

Co do výše dobrovolného vstupného se osmý ročník festivalu zařadil na druhé místo. Celkovou částkou 163 174 korun zaostává pouze za loňským ročníkem.

„Návštěvníkům koncertů patří poděkování za jejich věrnost a podporu," uvedl Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, která je pořadatelem Za poklady Broumovska.

Kvalita umělců a atraktivní program, to jsou hlavní důvody, které přivádí na koncerty stovky lidí. Ani příští devátý ročník je prý určitě nezklame. „Organizační tým festivalu už pracuje na programu pro rok 2014, který je Rokem české hudby. Rádi bychom ho oslavili hned úvodním koncertem. Jednáme se Symfonickým orchestrem FOK, který by v klášterním kostele v Broumově předvedl Smetanovu Mou vlast," prozradil Jan Školník.

Čtěte také: Josef Kekula: Krásný zvuk, to je to nejkrásnější na světě