Zámecká výstava ukazuje v celkem pěti místnostech vždy zhruba dvě desítky panenek. A to z doby od počátku 19. století. Rozpětí jejich stáří je tak okolo sta let. „K tomu patří i veškeré příslušenství v dané velikosti. Tedy nábytek pro panenky, šaty a také hračky. Je to skutečně unikátní podívaná,“ říká průvodkyně výstavou Jana Hargitaiová.

„Máme tu i panenky dovezené z Německa, které vypadají jako živé. Návštěvníci si je často ,pletou’ se sedícími dětmi. Ta věrnost zpracování je až neuvěřitelná,“ dodává správkyně depozitáře zámku Ilona Svobodová.

„Jsou tady ale i zajímavé a unikátní kočárky, například z doby první republiky, které jsou vyrobené z proutí. Výstava tak budí pozornost nejen dětí, ale i dospělých,“ dodala.

Panenky pocházejí ze starého Egypta

Panenky byly od nepaměti nejoblíbenější hračkou dětí. Jejich kolébkou se stal starý Egypt a Řecko. V té době šlo převážně o hliněné amulety, talismany a votivní (pamětní) sošky. „Skutečnost, že panenky patřily k oblíbeným hračkám nejen dětí, ale i dospělých, dokazuje středověk, kde je obdivovaly a hýčkaly hlavně vysoké vrstvy společnosti,“ říká průvodkyně výstavou Jana Hargitaiová.

„V pozdním středověku se panenky vrátily opět do dětské náruče. V průběhu staletí se pak měnil nejen materiál, ze kterého byla panenka vyrobena, ale i její celkový vzhled,“ dodala.

Holky z porcelánu i celuloidu

Na uspořádání zámecké výstavy, má největší zásluhu sběratelka Alena Pleslová ze Zámělu u Potštejna. Dodala panenky vyrobené z porcelánu nebo i z celuloidu. Vše od německých i našich výrobců. „Panenky sbírám přes 25 let. Začala jsem novodobými a pak mne postupně začaly zajímat čím dál starší kusy,“ vysvětluje. Pozornost tak věnuje nejen panenkám z 50. 60. a 70. let, ale také těm, co pamatují i jedno celé století.

Historická hodnota panenky, však podle sběratelky nerozhoduje. „Důležité je, že se mi líbí a nebo mi někoho připomíná. Jindy je to i oživení mých vzpomínek na mládí,“ dodala.

Její záliba v panenkách však v průběhu let pokračovala i dál. Postupně začala shánět i nádobíčko. Pak nábytek a taky vše, co k tomu patří. Pak se přidaly i kočárky, nebo i pískací hračky. „Je to prostě vášeň,“ přiznává sběratelka. „Místo něčeho hezkého do bytu, si raději pořídím nábyteček pro panenky. Ale to asi tak dělají všichni. Myslím všichni sběratelé,“ dodává s úsměvem.

Zájemci o unikátní podívanou, by si měli pospíšit. „Výstava panenek a kočárků je k vidění v ,Salonech druhého patra’, a to v rámci denních prohlídek zámku. Přístupná bude už jen do konce října,“ dodala Ilona Svobodová.

(Jiří Máslo)