Nejbližší akcí je 16. června od 18 hodin přednáška o Jacku Kerouacovi. "Ten by v březnu letošního roku oslavil sté narozeniny, a tak jsme připravili připomenutí díla tohoto světově známého spisovatele, který se stal tváří hnutí beat generation," zve na čtvrteční setkání na terase před Muzeem papírových modelů Pavel Frydrych. .

A kdo jiný by měl v Čechách o Kerouacovi mluvit než překladatel jeho díla a publicista Josef Rauvolf. Ten představí nejen literární osud slavného zakladatele americké beat generation, tedy skupiny mladých spisovatelů, kteří v poválečném světě hledali nový výrazový prostor ve své tvorbě.

Ač se to na první pohled nemusí tak jevit, jsou všechna díla Jacka Kerouaca protknuta zvláštní melancholií, obsesí smrtí, pomíjivostí a zánikem. A přesto z nich sálá odhodlání se radovat a stejnou mírou je v nich zaznamenána i naděje a radost.

Publicista Josef Rauvolf se ve své překladatelské činnosti zaměřuje převážně na americké autory beat generation. Jeho „osudovým“ autorem je William Burroughs. Z Kerouacovi tvorby přeložil romány „Dharmoví tuláci“ a „Vize Codyho“ a výbor z dalších textů pod názvem „Dobrá bloncka“. Za překlad románu „Vize Codyho“ z angličtiny obdržel Cenu Josefa Jungmanna za rok 2011.