„Ukazuje se, že studenti školy jsou výtvarně velmi talentovaní. Myslím, že u nás v galerii se mezi jejich pracemi dají najít opravdu velmi kvalitní díla. Rozhodli jsme se, že galerii zcela zaplníme a ukážeme vše, co se nám zdálo kvalitní," řekl nám majitel galerie, výtvarník a pedagog Milan Hencl.

Výstava je žánrově velice pestrá…

Žánrová pestrost výstavy je nevídaná. Od výtečných anatomických kreseb přes realistické malby postav v banálních situacích až po objekty připomínající loga. Kdo se neztratí v záplavě uměleckých děl uvnitř galerie, může se vydat na dvorek za domem, kde jsou vystavena rozměrnější pop artová plátna. „Výsledky práce našich žáků za školní rok jsou skutečně výborné," nechal se slyšet ředitel školy Rudolf Volhejn.

Úspěchy žáků jsou významné…

Ten při vernisáži připomenul významné úspěchy žáků velkopoříčské školy. „V Praze na Staroměstském náměstí se v říjnu loňského roku odehrála soutěž výtvarných škol Artis Pictus. Naše žákyně Alžběta Prouzová, která na této výstavě rovněž vystavuje, zvítězila v hlasování umělců s dílem Jinotaj. Soutěže se zúčastnilo necelých 200 lidí z celé republiky. To je obrovský úspěch," pochlubil se ředitel.

Na dalších soutěžích v Českých Budějovicích žáci obsadili první a třetí místo, na Plzeňsku třetí místo. Pak se účastnili studentského designu v Uherském Hradišti. „Na tuto soutěž máme trochu smůlu. Loni bychom ji vyhráli, ale byli jsme vyřazeni, protože jsme ve škole zapomněli výrobek," vzpomíná s úsměvem Volhejn.

Škola ve Velkém Poříčí se výrazně kvalitativně posouvá výš. V polygrafických oborech opět získala dotaci z Evropské unie a měla možnost se vybavit tou nejmodernější digitální tiskovou technologií. „Nyní jsme v tomto ohledu nejvybavenější školou v republice. Navštívili nás zástupci koncernu KBH, který vyrábí tiskařské stroje, a ten nás považuje za jednu ze dvou škol v zemi, která je nejprogresivnější v technologiích," dodal ředitel Volhejn.

Hynek Šnajdar