Jako první kapela nastoupila na pódium Svěží zelenina. „Vzhledem k tomu, že jsem člen této skupiny, tak nemůžu jako posluchač hodnotit toto vystoupení, ale můžu popsat a hlavně pochválit práci zvukaře. Rokasound je v našem kraji jedním z nejlepší zvukařů a pro kapelu je vždy potěšením odehrát koncert, který zvučí právě on, jelikož zvuk, který má kapela na pódiu, se výrazně odrazí na jejím celkovém výkonu,“ pochvaloval si zvukový výsledek Karel Franze, který jako jediný kámen úrazu večera viděl ve zdlouhavém zvučení hlavní kapely… „Ano, První hoře se svojí alternativou a muzikantskou dovedností potřebují dlouhou přípravu a kvalitní nazvučení, ale přišlo by mi vhodnější, kdyby byla kapela nazvučena ještě před začátkem akce. Zkrátila by se tak doba mezi účinkujícími, která byla možná až příliš dlouhá. Záleží však, jestli by První hoře zvučení před akcí časově stíhali,“ říká Karel Franze k vystoupení kapely, která vznikla v roce 1998 a za tu dobu stihla vydat dvě desky u labelu Black point. Za svou druhou desku „Lamento“ dostala kapela cenu Anděla za nejlepší rockovou desku roku 2008. „Já si myslím, že po právu,“ přitakáva Franze.
Ale zpět k šonovskému koncertu. Stejně tak jako v Čapkově pohádce, kde spolu pejsek a kočička do svého dortu použili cukr, syreček, špek, okurku, kosti, myš, omáčku, sádlo, bonbóny…, tak taktéž undergroundové První hoře používá zdánlivě nesloučitelné hudební prvky. „Ve svém dortu“ kapela míchala akordeon, elektronické samply, střídání lyrických pasáží (určitá podobnost v Psích vojácích) s tempově i skladatelsky nevyzpytatelnými pasážemi (přirovnání k Už jsme doma).
Jazz, rock, pop, koketování s elektronikou a místy až metal, podpořený dvojšlapkou a pětistrunnou baskytarou. Všechny tyto, na první pohled, protiklady, jsou hudebně i textově na vysoké úrovni a paradoxně do sebe zapadají.
To je ale jen z 50 % První hoře… A aby toho nebylo málo, tak jejich živá vystoupení mají energii a specifickou podobu, kdy v čele s postavou smutného klauna–akordeonisty za pomocí pantomimy používají pohybové a divadelní prvky. Koncert, ale i celkový dojem z tohoto uskupení se tak stává ještě více alternativním a kontroverzním.
Kombinace hostince u Pitašů v Šonově s obrovskou undergroundovou historií a atmosférou a s takovýmito alternativními skupinami, zaručuje příjemný zážitek. Škoda jen té horší akustiky sálu, se kterou se ovšem zvukař z Rokasoundu vypořádal na výbornou.
Jedna z hlavních příčin menší návštěvnosti (cca 45 posluchačů) bylo pravé zimní počasí, kvůli němuž leckdo nechtěl riskovat nevyzpytatelnou cesta do Šonova.
(Karel Franze)