Městečko v podhůří Jestřebích hor ožilo 59. ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu, na který přijely představit lidové a tradiční zvyky soubory z celého světa.

Třináct se jich bude až do neděle ucházet o přízeň diváků při vystoupeních v přírodním amfiteátru naproti divadlu J. K. Tyla. Folklorní soubory se představí také v pátek odpoledne a v neděli dopoledne v ulicích města a budou lákat diváky na večerní představení. Středeční program zahájili tradičně italští praporečníci a následovalo vystoupení domácího dětského souboru Hadářek. Následně se s ukázkami folkloru svých zemí představily všechny zúčastněné soubory.

S uskupením Šiňava přijela do Červeného Kostelce Alexandra Drozdová ze Sniny. „Folkloru se věnuji devět roků. Začínala jsem v souboru pracovat už na základní škole. Jelikož jsem byla velmi hyperaktivní dítě, tak abych se zklidnila, rodiče mě zapsali na tanec. Lidovému folkloru jsem propadla, zaujalo mě to a velmi mě to baví. Folklor ale není jediné, čemu se věnuji, zajímám se a baví mě i další hudební žánry. Miluji prostě hudbu a tanec," svěřila se Alexandra Drozdová.

Festival představuje nejen český a sousední slovenský lidový folklor, ale také lidové tance, zvyky a hudbu ze vzdálených a pro nás exotických zemí, kterými jsou například Mexiko, Izrael a Indonésie. Atmosféru zpestřuje záplava pestrobarevných krojů. 

Slovenský folklor přijel do Červeného Kostelce se souborem Trnafčan z Trnavy představit také Oskar Lehotský. „Náš soubor byl založen v roce 1984, ale naše generace, co jsme tady, tak v souboru působí okolo dvanácti roků. Jsem muzikant a původně mě to táhlo k jinému žánru, ale dopracoval jsem se od klávesů až k cimbálu. Od dětského folklorního souboru, kde jsem začínal, jsem už pár souborů vystřídal, až jsem zakotvil v Trnavě. V souboru jsme věkově stejná generace a děláme to od srdce, prostě nás to baví. Zajímám se ale i o jiné žánry muziky. Část členů souboru hraje i v rockových kapelách a klasických orchestrech. Folklor je ale těžištěm toho, co děláme. Přibližujeme lidem lidové zvyky a tradice. Soubor funguje jako vysokoškolský," svěřil se Lehotský.

Dnes zatančí
v ulicích
Na diváky dnes čekají ukázky v ulicích města, které začnou ve 14.30 hodin a od 18.00 hodin budou další vystoupení v přírodním areálu, kde budou diváci moci hlasovat o nejatraktivnější kroj. Zítra v 10.00 hodin se bude v areálu konat mše svatá a od 14.00 hodin divácká soutěž o nejoblíbenější soubor, v 18.00 hodin se představí dětské soubory a vše vyvrcholí ve 20.00 hodin velkým galapředstavením všech souborů. V neděli se soubory představí v 10.00 hodin v průvodu městem, v poledne zahrají lidové muziky a od 13.00 hodin začne závěrečné vystoupení a loučení s festivalem.