Majitelé se budou moci opět shledat s potřebnými předměty i s těmi, k nimž mají citový vztah a které již možná dávno oplakali, řekla ředitelka knihovny Jana Kroulíková.

"Letos toho nebylo tolik zajímavého, i když se také našly takové věci jako deštník, čepice nebo bunda. V minulých letech si ale u nás čtenáři nechali třeba skládací kastrůlky na jídlo, několikrát i nákup, což by ovšem přišlo vniveč a na výstavu jsme to dát nemohli. Nebo například u nás někdo odložil teplé ponožky," vyjmenovává nálezy ředitelka.

Další památky na čtenáře zůstávají založené v knihách, hlavně osobní fotografie, pohlednice, snímky z dovolené. Knihovna proto organizuje každý rok výstavu, která zároveň plní funkci ztrát a nálezů. "Knihy putují mnoha rukama a nemáme možnost zjistit, komu věci patří. Lidé si je pak u nás rádi vyzvednou," říká Kroulíková.

Někdo se o ztracené věci přihlásí sám poté, co je postrádá - hlavně o peněženku s penězi. Další část zapomnětlivých návštěvníků knihovny se se svým majetkem opět shledá na výstavě. I tak ale zůstanou bezprizorné předměty, k nimž se nikdo nehlásí. "Když je to třeba deštník nebo taška, necháme si je v knihovně a v případě potřeby je půjčujeme čtenářům. Máme takovou bezplatnou půjčovnu," usmívá se ředitelka.