Tajemství barokních kostelů

Městská knihovna v Novém Městě nad Metují zve ve středu od 18 hodin na přednášku Zdeňka Zahradníka na téma Šifra mistra Dientzenhofera aneb Tajemství barokních kostelů na Broumovsku. Zajímavá přednáška bude se světelnými obrazy i divadelními prvky.

Přednáška připomene, že světlo je dobrý sluha i zlý pán

15. 1. 2020 od 18.00 hodin: Přednáška o světelném znečištění v přírodě a světelné hygieně v našem životě se uskuteční v sále Kreslírna v broumovském klášteře. Světelné znečištění způsobuje, že na obloze toho vidíme stále méně. Ale nejen to. Představuje také riziko zdravotní, bezpečnostní a ekologické. Přirozená tma je pro život většiny organismů stejně důležitá jako přirozené světlo. Střídání světla a tmy je metronomem synchronizujícím fyziologické funkce organismů, včetně člověka. Přednášejícími budou Pavel Suchan, předseda Odborné skupiny České astronomické společnosti pro tmavou oblohu, pracovník Astronomického ústavu AV ČR a člen mezirezortní skupiny pro světelné znečištění, a Hynek Medřický, světelný technik se znalostmi o biologickém působení světla.

Napínavá a rafinovaná hra pobaví v broumovském divadle

15. 1. 2020 od 19.00 hodin: Hra se smrtí je napínavá a rafinovaná komedie, souboj dvou rovnocenných hráčů – manžela a milence – o lásku nepřítomné dámy. Střet dvou světů a dvou inteligencí: kdo a za jakou cenu zvítězí? Oba hrají doslova nejvyšší hru na kočku a myš, pouze nevíme, kdo je kdo. Humor poněkud detektivní, až černý, mystifikace, bitky nejen slovní, poslání nejen tohoto příběhu. Hrají: Otakar Brousek, Pavel Batěk. Představení se koná v Městském divadle Broumov.

Dvě pratuří jalovice najdou nové působiště.
Pratuři dorazí na Josefovské louky později