Na Náchodsku se při této příležitosti koná hned několik akcí.

Kdy: v sobotu 28. září
Kde: Náchodsko

Svatováclavská pouť v Jaroměři začala už včera a potrvá až do neděle. Tato tradiční pouť na jaroměřském náměstí pobaví děti i dospělé velkým výběrem atrakcí, mládež se může těšit na dostatek adrenalinu a všechny návštěvníky jistě potěší stánkový prodej, občerstvení, grilované a cukrové pochoutky.

Pokud se rádi projdete krásnou podzimní přírodou, vydejte se v sobotu z Nového Města nad Metují či ze Starého Města v Náchodě do Pekla k Bartoňově útulně. Koná se tam od 10 do 16 hodin Svatováclavský jarmark. Řemeslníci budou nabízet mnoho rukodělných výrobků, děti se mohou těšit na atrakce a pořadatelé slibují i pekelskou rockotéku. Ta začne od 19 hodin a k tanci a poslechu zahraje DJ Láďa Šafařík.

Pestrý program se uskuteční také v přírodním areálu u divadla v Červeném Kostelci. V sobotu od 15 hodin zde začne Svatováclavská slavnost. Těšit se můžete na hledání pokladu, šermířské vystoupení Manů Přemysla Otakara, hudbu, soutěže a dílničky, večerní lampiónový průvod a mnoho dalšího.

Benefiční stůl pro Fabriku

Benefiční akci můžete podpořit návštěvou Fabriky v Horním Maršově. V sobotu od 13 hodin začíná Den otevřených dveří. Jeho součástí je přednáška o industriálu, ale i koncerty kapel My-Band, Jam & Bazar, Band-a-SKA a benefičně prostřený stůl pro Fabriku.

Cyklozávod Gočárovy schody

Pátý ročník cyklistického závodu horských kol Mitas Gočárovy schody nabídne unikátní exhibici ve sjezdu ze schodů v historickém centru města a také bohatý doprovodný program pro diváky. Akce začne v sobotu v 10.30 hodin na Velkém náměstí v Hradci Králové.

Vrchní Orlice ožívá světýlky

Sdružení Neratov - Kopeček a spolek Magdalena zvou na výstavu Světýlka do kostela na Vrchní Orlici na Rychnovsku. Akci doprovodí sobotní koncerty od 15 hodin. Kostelík a okolí budou osvíceny už v pátek svíčkami, lampami a loučemi. Přidejte i vy svou svíčku.

Noc vědců na hvězdárně

Malí vědátoři si v pátek rozhodně nenechají ujít Noc vědců na hvězdárně v Jičíně. Jejím tématem je motto Šetrně k planetě. Přijďte si vyzkoušet virtuální realitu, gravitační studnu či řízení antigravitačního vozítka. Přichystáno je i pozorování večerní oblohy.

Chovatelé vystaví králíky i drůbež

Český svaz chovatelů v Novém Městě nad Metují pořádá o víkendu ve svém areálu v Krčíně již 47. Podorlickou výstavu a okresní soutěž drůbeže, králíků i holubů. Dále uvidíte expozice okrasného ptactva, bažantů, terarijních zvířat nebo morčat.

12. Hradecký koštýř

Dvanáctý ročník tradiční akce v Městské hudební síni a přilehlých Žižkových sadech v Hradci Králové. Přijďte ochutnat vína a burčák z Moravy a Čech i lahodná vína z evropských vinařských destinací. Užijte si řadu koncertů a nezapomeňte vzít i děti, protože ty se zabaví v dětské zóně.Chybět nebude ani nabídka dobrého jídla a cizokrajných káv. Začátek akce je v sobotu v 10 hodin.

Kulinářské akce v Krkonoších

Hned dvou akcí, zaměřených na dobré jídlo a pití, se můžete zúčastnit už zítra v Krkonoších.

Kdy: V sobotu 28. září
Kde: Malá Úpa a Janské Lázně

Celodenní akce plná lákavých dobrot je pro návštěvníky připravena v Janských Lázních na Kolonádě po celý den od 10 hodin. Ve stáncích můžete ochutnat z kuchařského umění místních restaurací, najdete stánky s regionálními potravinami a výrobky od místních farmářů, piva z malých pivovarů, krajové speciality, vína. Na akci vaří ukázky svých specialit kuchař Petr Stupka. Nebude chybět hudební doprovod.

Přitažlivý program nabídne soutěž Maloúpská vařečka na parkovišti Celnice v Horní Malé Úpě na Pomezních Boudách. Soutěžící se mohou těšit na klání o Nejlepší krkonošskou polévku, kterou doplní velmi oblíbená soutěž o Největšího jedlíka borůvkových knedlíků, dále zábavné klání o Největšího ohniváka v pojídání chilli papriček a nemůže chybět ani soutěž o Největšího pijáka místního piva Trautenberk.

Program na Pomezkách začne v 11 hodin, a protože počasí Krakonoš slibuje příznivé, bude to oslava svátku se vším všudy. Zahraje Irena Budweiserová Band a The 6 Fireballs. Pořadatelé jsou také zvědavi, zda někdo trumfne v pojídání borůvkových knedlíků loňského vítěze Jaroslava Němce, který jich spořádal deset za deset minut.