Královéhradecký kraj

Hradecko: Country dohoda na statku

Hradec Králové: Šrámkův statek Piletice v Hradci Králové již v pátek 22. července od 19 hodin přivítá koncert kapely Country dohoda. Vystoupí country skupina z Hradce Králové, hrající vlastní autorské písničky z předchozí éry kapely Doklobouku (CD Bosá a Po schodech z písku), písničky nové i osvědčenou oblíbenou klasiku tohoto žánru. Občerstvení zajištěno.

Jičínsko: Rocková konfrontace

Hořice: Jedinečná příležitost a konfrontace hudby dvou generací se uskuteční na The Legends Rock Festu v Hořicích. V pátek 22. a v sobotu 23. července si na své přijde střední generace, která na hudbě zlaté éry, s kořeny poctivé muziky, doslova vyrostla. A to právě v přímé konfrontaci s odhodlaným, energickým a nastupujícím mládím. Zahrají Arakain, Harlej, Dymytry, Limetal a další.

Náchodsko: Vosa jede v Jaroměři

Jaroměř: FestNeFefest pro celou rodinu se koná v sobotu odpoledne v Masarykových sadech. Nabídne pořad plný písniček a soutěží Vosa jede, jízdu na ponících, skákací hrady, airbrush tatto, slackline a trampolínu. Od 17.30 vystoupí kapely Factorial! Orchestra, Něco chybí či Maniac. Vstup zdarma.

Rychnovsko: Dobrodružný výlet do středověku

Rokytnice v O. h.: Nejen pro milovníky silových sportů se v sobotu 23. července konají v zámeckém parku Horalské hry. Pátý ročník siláckého klání pro muže i ženy nabídne od 10 hodin skotské disciplíny hod kládou, hod závažím, balíkem slámy, farmářský běh a vrh kamenem. Přijďte si vyzkoušet své lukostřelecké dovednosti a zatančit skotské tance. Vystoupí dudáci Bohemian Pipe Band a v podvečerních hodinách je naplánovaná horalská zábava s kapelami Poletíme? a Benjaming´s Clan.

Trutnovsko: V Uffu uvidíte figurální tvorbu

Trutnov: Na letní měsíce obsadily Galerii Uffo sochy profesora Jana Hendrycha. Ten je považován za jednoho z posledních zástupců klasického pojetí figurální tvorby. Autor se narodil 28. listopadu 1936 v Praze v rodině právníka Jaroslava Hendrycha a sochařky Olgy Hendrychové rozené Tobolkové, žačky profesora Otakara Španiela. V padesátých letech studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v sochařských ateliérech profesorů Josefa Wagnera a Jana Kavana. V letech 1963 - 1966 studoval postgraduálně na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Karla Hladíka a Karla Lidického. „Mezi jeho spolužáky a generační druhy patřila řada dnes významných umělců, například Aleš Veselý a Zdeněk Beran," doplňuje ředitel Libor Kasík, že jejich dílo v předešlých letech také představili. „Jan Hendrych je vynikajícím portrétistou, kterého v šedesátých letech zasáhla vlna strukturální abstrakce a experimentování s novými materiály," popisuje kurátorka Paulina Skavova. Vytvořil série abstraktních stél, figurálních abstrakcí a expresivní busty kombinující sádru s plastem a polychromií nebo s industriálními prvky. Jan Hendrych je bez pochyb jedním z posledních zástupců tradičního pojetí královské disciplíny figurální plastiky, dlouhá léta působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze. Je nositelem tradice moderního sochařství, v níž čteme genealogii spjatou s odkazem Josefa Wagnera a v evropském kontextu Marina Mariniho. Jeho originální, mnohotvárné dílo balancuje mezi experimentem a klasicky pojatou modernitou. Ta se vyznačuje suverénní znalostí stavby těla, odkazem k antickému archetypu i pochopením pro smyslovou kvalitu tělesnosti. Výstava je otevřena do 16. srpna.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Čwachták fest láká na koupaliště

Třemošnice: Na třemošnickém koupališti vypuknev sobotu 23. července již pátý ročník multižánrového třemošnického festivalu Čwachták fest. Můžete se těšit třeba na Cocotte Minute, Schodiště, Volant, NVÚ, Žádnej stres, Zoči Voči, Iné Kafé, …

Orlickoústecko: Na Lanšperk se vrátí rytíři

Lanšperk: Zřícenina hradu Lanšperk u Dolní Dobrouče je po většinu roku ztichlá. Ožívá jen při zvláštních příležitostech, například při sobotním Lanšpereckém šermování. „Celé odpoledne budou mít návštěvníci možnost zhlédnout šermíře, mušketýry, kata, tanečnice, sokolníky i kejklíře," informují pořadatelé z letohradského šermířského spolku Honorata. Program začíná ve 14 hodin a občerstvení připraví lanšperští dobrovolní hasiči.

Pardubicko: Kabát bude hvězdou letošního hradního turné

Kunětická hora: Populární formace vedená zpěvákem Josefem Vojtkem vystoupí na festivalu Hrady CZ, který se v pátek a sobotu zastaví pod hradem Kunětická hora. Hvězda letošního hradního turné, skupina Kabát, vyslala na začátku července 
do světa nový klip k písni Valkýra. Ta se objevila na zatím posledním řadovém albu Do nebe/Do pekla.

Svitavsko: Colour Meeting začíná už v pátek

Polička: Třináctý ročník multižánrového festivalu Colour Meeting začíná už v pátek od 17 hodin. V parku u hradeb se návštěvníci můžu těšit na tuzemské i zahraniční interprety. Vystoupí   Manu Delago, Džambo Aguševi Orkestar, Mydy Rabycad, The Goddamn Gallows, Lelek, Ponk a další. Akce končí v sobotu ráno a je vhodná i pro rodiny s dětmi.