Česká Skalice – Muzeum textilu pořádá v sobotu od 19.30 hodin muzejní noc, letos zaměřenou na netopýry a hvězdy. Program zahájí zoolog Josef Hotový povídáním o netopýrech a promítáním, o hvězdném nebi bude mluvit Marcel Bělík z úpické hvězdárny. V zahradě muzea budou mít návštěvníci možnost pozorovat dalekohledem oblohu, vidět živé netopýry nebo ukázku jejich odchytu.

Hradecko: Lokomobily, stříkačky i vynález Járy Cimrmana v oblacích páry

Hradec Králové – Milovníci páry se sejdou v sobotu od 10 hodin na Smetanově a Eliščině nábřeží v Hradci Králové na Nábřeží paromilů. Uvidí největší lokomobilu v Čechách, hasičské stříkačky, kola, motocykly, auta. Premiéru  bude mít vynález zkonstruovaný samotným Járou Cimrmanem. Po tříleté odmlce se tu opět objeví nákladní vůz Sentinel.

Všestary – Jak se pěstovalo a pracovávalo obilí v pravěku zjistí návštěvníci Archeoparku pravěku ve Všestarech. V sobotu i v neděli se tu konají Dožínky spojené s pravěkou kuchyní. Brány areálu budou po oba dny otevřeny od 9 do 17 hodin.

Jičínsko: Motosraz u rybníku Marešák

Lužany – Jeden z největších motosrazů v ČR se koná od pátku do neděle v autokempu Lužany u rybníku Marešák. Sraz bude zahájen v pátek v 17 hodin a kapely slibují hudbu až do rána. Spanilá jízda je plánována na sobotní 12. hodinu.

Jičín – Ronal CR slaví 20 let od svého založení Dnem otevřených dveří jičínského závodu v Jungmannově ulici. Přijďte se v sobotu od 13 do 16 hodin podívat, jak se vyrábějí kola.

Rychnovsko: Streetart – umění, kterým ožije ulice

Opočno – Happening moderních umělců – to je sobotní akce Streetart, která se koná celý den na Trčkově náměstí. Uvidíte výstavu komiksů v budově bývalého soudu, ukázky moderní malby a kresby. Nebudou chybět workshopy, bodypainting, tattoo, airbrush nebo vybarvování a skládání obřího puzzle. Poté se bude konat  aukce vytvořených děl. Od 19 hodin se můžete těšit na afterparty.

Trutnovsko: První zářijový den bude patřit jarmareční zábavě

Trutnov – Celodenní slavnost pořádá v neděli město Trutnov a UFFO – SCT. Na Krakonošově náměstí nabídne návštěvníkům prodej tradičních rukodělných výrobků a občerstvení ve více než 120 stáncích, atrakce pro děti i dospělé a samozřejmě také bohatý program. U muzea na děti čekají pohádky v podání Divadla Mimotaurus, na náměstí nebudou chybět pouťové atrakce a jezdit má vláček do Dolců a na Dvoračky.

Rudník – O víkendu se uskuteční v Arnultovicích Selská olympiáda. Na louce u bývalého ovčína budou probíhat soutěže v tradičních venkovských disciplínách jako jsou koulení balíku slámy, hod vidlemi, kosení louky, lukostřelba nebo  dojení. Pořadatelé uvítají stylové oblečení soutěžících i návštěvníků. Všichni se mohou těšit na ukázky zemědělské a hasičské techniky, nebude chybět  chutné občerstvení a zábava pro děti. Od 14 hodin následuje posezení s kapelou Coolna. Začátek akce je v sobotu v 10.30 hodin, kdy začne prezentace, první závody startují v 11 hodin.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Letem světem 
po zemi i ve vzduchu

Chrudim – U příležitosti 75. výročí otevření letiště Chrudim jste v sobotu od 8.30 hodin zváni na Letecký den 2013 „Žlutomodrý den Berry" aneb Letem světem gastronomie. Připraven je bohatý program na zemi i ve vzduchu. Děti se vyřádí v řadě soutěží, gurmáni si přijdou na své při průletu gastronomickým světem.  Fanoušci letectví mohou sledovat atraktivní letové ukázky.

Orlickoústecko: Přijďte na guláš. Už voní v kotlíku

Přívrat – V obci u České Třebové se v sobotu uskuteční třetí ročník Guláš festivalu, soutěže ve vaření kotlíkového guláše. Program začne v deset dopoledne, chybět nebude ani doprovodný kulturní program, v němž vystoupí Karel Kahovec se skupinou George & Beatovens a country skupina Pěna.

Žamberk – Na parkovišti v areálu bývalých vinařských závodů se v sobotu od 12 hodin uskuteční Festival de l'art pure – hudební, taneční, výtvarný a všeumělecký festival pro celou rodinu. Pro děti bude připraven dětský koutek, festival nabídne kouzelnické vystoupení, soutěže,  taneční workshopy i street art. Hlavní program na velkém pódiu se ponese v duchu jazzu, swingu, funky, alternativní hudby a electro swingu.

Pardubicko: Sejdeme se v pátek U čochtana

Lázně Bohdaneč – V pátek v 17 hodin začne v areálu U čochtana dvoudenní benefiční hudební festival On the road. Vystoupí kapely Sto zvířat, Vypsaná fixa, Čokovoko, Volant, Dukla vozovna a řada dalších.

Pardubice – Sobotní večer na Kunětické hoře bude patřit Hradozámecké noci. Návštěvníkům se otevřou brány hradu a budou mít možnost podívat se do neobvyklých prostor.

Svitavsko: Langerová mezi obrazy a sochami

Svitavy – O víkendu vrcholí TOP týden. V pátek budou v Galerii Venkovka v 19 hodin odhaleny  nově vytvořené obrazy. Poté na náměstí vystoupí Aneta Langerová. V sobotu bude přehlídka mažoretkových skupin a slavnost dechovek. Při vernisáži Řezbářského memoriálu Aloise Petruse v 17 hodin na stadionu výtvarníci předají starostovi sochy, které vytesali během týdne ze dřeva.