Za tónů hudebního seskupení Rohořez řekoplavci, mořští vlkové a říčníci vyrazí na „šífech“, při jejichž výrobě jako obvykle řádně popustili uzdu fantazii, k Viktorčinu splavu v Ratibořicích.

Očekává se tradičně také bouřlivá divácká kulisa nejen na startu, ale také na břehu řeky Úpy, u Slatinského mostu, na Pohodlí a v cíli, kam by měli řekoplavci dorazit přibližně v 16 hodin.

Úpění je skutečnou pastvou pro oči. V minulých ročnících byli k vidění například pravěká tlupa v Čechách, mniši a jeptišky, Úpská bouře opatřená děly, kanárkově zbarvená Poupata, Karkulka s vlkem, pionýři, mušketýři, spermie, piráti, rentiéři rozhazující bezstarostně dolary na hladinu řeky, indiáni, dělostřelci, tenisový kurt, hospodská zahrádka či vězeňská služba.

„Není to žádná soutěž, ale recese,“ řekl nám spoluzakladatel této akce Jaromír Dvořák. Přesto budou vyhlášena tři nejnápaditější plavidla a posádky.

Úpění letos oslaví 35. výročí

Recesistická tradice Úpění se v Havlovicích zrodila v roce 1975 mezi trampy z osady Idaho. Byla to parta nadšenců, kteří si lehli na lehátka a sjeli Úpu z Havlovic až po Viktorčin splav. Potom se tento podnik začal rozrůstat.

Vrcholem byla účast 76 plavidel s 230 plavci. „Byly samozřejmě silnější ročníky, ale je to pořád velmi dobrá akce,“ uvedl pamětník Dvořák. Ten si vzpomíná, že několik ročníků bylo komunisty zrušeno. „Tehdejšímu režimu se recesistické plavení po Úpě nezamlouvalo. Vadilo jim, že na tuto akci chodí více lidí než na první máj a plavení zakázali,“ dodal Dvořák.

(Hynek Šnajdar)