Autorem scénáře k drsnému snímku z prostředí problémové mládeže je náchodský rodák Tomáš Magnusek. Sám několik let pracoval jako učitel v základním školství, kde čerpal inspiraci pro hořký příběh o dětech ze sociálně vyloučených lokalit.

Diváka tak zve mezi nezletilé delikventy, kteří mají na svědomí vraždu a znásilnění mladé praktikantky. Kvůli jejich věku, jim však potrestání nehrozí. „Je to o generaci teenagerů, před kterými učitelé utíkají ze škol, protože je nezvládají. A teď je otázka, kdo za to může,“ ptá se režisér filmu Petr Šícha. „Má to řešit škola a nebo rodiče? A taky to souvisí i s tím, že ty děti nemají jasný morální žebříček. A to je problém,“ dodává.

V Bastardech hrají hvězdy

Hlavní scény drsného snímku s prvky hořké komedie se odehrávají v Základní škole v České Skalici. Natáčelo se však i v ulicích Náchoda a Broumova. Obsazení je hvězdné. O hlavní role se podělil Ladislav Potměšil, Jaroslava Obermajerová, Jan Přeučil, nebo i Blanka Bohdanová. Nechybí Saša Rašilov a Bronislav Poloczek. Blanka Bohdanová přijala roli učitelky, která se potýká s agresivitou romských žáků. Zvládnout jejich nepřizpůsobivost považuje za nesnadný úkol.

„Taková ta mládež, která je trochu nezbedná a nepřizpůsobivá by potřebovala úplně nejšpičkovější pedagogy,“ říká herečka. „No a to je problém. Nevím, zda se takoví odborníci dají zaplatit, aby se ujali tak těžkého úkolu.“ Kromě toho je přesvědčena, že zvládnout nepřizpůsobivost zejména romských dětí, je složitý úkol. „Myslím, že řešení je tak těžké, jako vyvažovat demokracii. Na jedné straně potřebujeme, aby menšiny ctily zákony naší země. Musí je přece ctít, když tady žijí… Na druhé straně si myslím, že není možné měnit někomu identitu. Měli bychom tedy vyjít z toho, co Romové jsou. Že mají určitou genetiku, tradici i smysl pro rodinu. A nemůžeme je předělávat ke svému modelu. Je to těžký problém a nezávidím těm, co to mají rozhodnout a postarat se o to,“ uznává herečka. „Je velmi chvályhodné, že Tomáš Magnusek, autor scénáře i herec v jedné osobě, má odvahu jít do takových současných problémů a točit o nich,“ dodala.

V roli kriminalisty Cimický

Roli kriminalisty, který řeší vraždu a znásilnění mladé praktikantky hraje populární psychiatr Jan Cimický. „Myslím, že člověk má zkoušet stále nové věci a mužskej přece nikdy nedospěje. Stále si hraje. No a já, když mi někdo něco takového nabídne, tak to beru jako výzvu a těším se na to,“ řekl na premiéře filmu Cimický. A zároveň dodal, že role kriminalisty je mu i profesně blízká. „Pokud jde o zjišťování pravdy, tak určitě ano. Myslím, že i kriminalista musí být hlavně dobrý psycholog, který dokáže v určité situaci změnit způsob, kterým bude vyšetřovat. Takže psychologii potřebuje taky,“ dodal.

Premiéra v Lucerně měla úspěch

Pro Tomáše Magnuska, autora scénáře i představitele titulní role, je to teprve druhý větší film. A to poté, co loni uvedl film Pamětnice, obsazený českými filmovými legendami. „Jsem spokojený s výsledkem, ve filmu je i krásná hudba,“ reagoval krátce po promítnutí filmu v pražské Lucerně. „Největší radost mám ale z reakce publika. Nečekal jsem, že bude tak příznivá,“ dodal.

Na film teď čekají další projekce, a to jak ve velkých, tak i v malých městech. „Tento měsíc navštívíme Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice, Náchod. Příští měsíc jedeme například do Kolína nebo do Lázní Bělohrad,“ dodal.

Hraje i slovenská rapová hvězda

Magnusek a společnost Pegas film má však s Bastardy i další plány. „Určitě využijeme i distribuci na Slovensku, kterou dokáže Pegas film zajistit. Důvod se sám nabízí. Ve filmu si totiž zahrála i slovenská hudební hvězda Rytmus. O snímek už sami žádají i některé festivaly, což je dobré,“ dodává.

Tvůrci pomýšlí i na možnost, že by film nabídli i do dalších zemí Evropy. „Není vyloučeno, že uděláme titulky. To téma by mohlo být zajímavé i pro jiné, než české a slovenské diváky,“ doufá autor scénáře.

Například v Náchodě mohou diváci vidět film Bastardi také dnes od 19 hodin, a to v kině Vesmír za účasti delegace tvůrců filmu a herců. Projekce se uskuteční i zítra ve stejný čas. (Jiří Máslo)