Autorem scénáře, představitelem jedné z hlavních rolí a také producentem filmu je náchodský rodák Tomáš Magnusek. Tvůrce, kterému je teprve pětadvacet let, zažil na Hrádku svou filmovou premiéru. „Ano, je to můj první film. Poprvé jsem se stal filmovým tvůrcem a prvně stojím před kamerou. Měl jsem to štěstí a hrál po boku Libuše Švormové, hlavní postavy příběhu. Ve filmu hraji jejího vnuka,“ dodal.

Úplný začátečník si tak zahrál nejen po boku Libuše Švormové, ale i dalších vynikajících českých herců. Do filmu se mu totiž podařilo získat legendy, jako jsou Josef Somr, Lubomír Lipský, Stanislav Zindulka, Květa Fialová, nebo Jan Skopeček. Podle Libuše Švormové, však obstál se ctí. „Není herec, ale ukázalo se, že je na té samé úrovni, jak herci bývají. Byla jsem spokojená,“ uvedla. Švormové se líbil i scénář, který Magnusek napsal a líbila se jí i role, která jí byla svěřena. „Zaujala mne hned po prvním čtení. Má charakter, má dokonce jakési tajemství, které sebou nese celý film a proto se mi to dobře nejen učilo, ale i hrálo,“ dodala.

Roli dvou kamarádů, ztvárnila ve snímku slavná herecká dvojice Jan Skopeček a Lubomír Lipský. „Dostali jsme role dvou veselých kumpánů, kteří neztrácejí humor ani po šedesáti letech. Bylo to zábavné a jsem moc rád, že jsme se zase mohli ve filmu potkat,“ sdělil Skopeček. „Bylo to o to lepší, že se známe dobře lidsky i pracovně. A tak jsme věděli, co od sebe čekat,“ chválí si spolupráci herec.

close zoom_in

Moderoval Černé ovce, nyní na Náchodsku natočil film

Režisérem filmu je Vlado Štancl. Moderátor pořadu Černé ovce na ČT jako režisér znám rozhodně není. K dramatické tvorbě má však blízko. „Jsem absolventem DAMU, řadu let jsem hrál a režíroval v různých divadlech. Umělecké „ostruhy“ jsem získával i u Miloslava Šimka, v divadle Jiřího Grosmanna. Pamětnice ale není můj první film. Už v roce 2006 jsem režíroval nízkorozpočtový film „Mezi námi přáteli“. Tam jsem řadu věcí mohl vyzkoušet a teď je na filmu Pamětnice zúročit,“ uvádí Štancl.

Natáčení filmu Pamětnice pak bere jako velkou a možná i neopakovatelnou šanci. „Dostal jsem příležitost režírovat největší české herce. Josefa Somra, Stanislava Zindulku, Jana Skopečka… V podstatě poslední silnou hereckou generaci, která když odejde, tak za ní nebude náhrada,“ míní. „Dnešní herci, totiž nemají tolik příležitostí vyzrát a profilovat se na charakterních rolích. Dnešní tvorba je jiná a velmi povrchní,“ dodává.

Film Pamětnice má dnes oficiální premiéru ve všech velkých kinech. V regionech, tedy v menších sálech, se objeví až později. Například v Náchodě, kde byl snímek z velké části natočen, bude k vidění 12. až 18.listopadu.

(Jiří Máslo)