Jednou z nich je i „Mezinárodní rodinný den.“ Tento rok jako jednou z nových aktivit byl takzvaný „Průvod národů“.

„Do SSIS chodí žáci od mateřské školy až po maturanty. Dohromady to dělá okolo 1 300 dětí z více než 40 zemí. Od Číny po Nový Zéland, od Kanady po Francii. Samozřejmě, že i české barvy byly prezentovány,“ informoval Deník Jaromír Černý z Náchoda, dědeček Kristýny.

Dvě české rodiny s pomocí dalších jednotlivců z Čech uspořádaly „český stůl.“ Dohromady uvařili 15 litrů guláše, napekli více než 120 koláčků a lahodný perník. „Zájem o české jídlo byl překvapivý a všichni jsme byli velmi chváleni. Všechno jídlo byly zkonzumováno během dvou hodin,“ s radostí oznamuje Kristýna Franková.


Kroje pomohly Čechům k úspěchu


„K tomu, aby tato česká prezentace byla dokonalá, jsme si zapůjčili tradiční české kroje od tanečního souboru Hadař. Tímto děkujeme paní Diblíkové-Škodové a paní Ceprové, ředitelce Městského kulturního střediska Červený Kostelec, za pomoc udělat tento výjimečný den pro každého z nás,“ uvádí 16letá dívka a dodává, že kroje jim pomohly prezentovat jejich domov ve vzdálené Číně.

„Toto byl první ročník mezinárodního rodinného dne, kdy jsme se všichni zúčastnili a mohli tak reprezentovat zemi, ze které pocházíme, ukázat, jaké jsou naše zvyky a tradice,“ horlivě vysvětluje Franková.

Na příští ročník „Mezinárodního rodinného dne“ na SSIS v čínském Suzhou se bude český tým připravovat s velkými ambicemi a s hlavním úkolem – ještě přesvědčivěji prezentovat Českou republiku.

Na tomto speciálním dnu bylo zastoupeno mnoho států. Návštěvníci mohli ochutnat jídla z Mexika, Brazílie, USA, Koreje, Singapuru, Dánska a mnoha dalších. Mohli si také poslechnout hudbu typickou pro prezentované lokality a seznámit se s různými propagačními materiály.
„Celý den byl pro nás nezapomenutelný nejen díky velkému úspěchu českého jídla, ale také díky našim kostýmům a odhodlání zpívat a tancovat,“ svěřuje se Kristýna Franková.