Tentokráte se zde představuje mladý, nadějný fotograf Marek Štim, který vstoupil do náchodského fotoklubu v roce 2005 a v současné době studuje čtvrtým rokem atelier Aplikované a reklamní fotografie na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem.

Výstava byla zahájena vtipně

Výstavu zahájil ve vtipném převleku a s ještě vtipnějším proslovem místopředseda klubu Roman Unger, který zmapoval život autora od mládí až po současnost a připomenul jeho dosavadní tvorbu. Neopomenul přivítat hosty z Polska, kteří s místním klubem aktivně spolupracují a pořádají též společné výstavy.

Po úvodu si vzal slovo Marek Štim, který přiblížil význam svých vystavených fotografií.

V dětství sbíral Štim samorosty

„Mé fotoobrazy vznikly z opakovaného se setkávání s uměním 19. a 20. století, inspirované rannou inscenovanou fotografií, kdy se fotograf vžívá do role režiséra, spisovatele či malíře. Soubor svým způsobem záměrně reaguje na tento trend. Hlavním motivem výstavy jsou samorosty, které jsem v dětství sbíral. V obrazech lze najít další momenty z dětství, jako například pravidelná večerní čajová sezení, spaní při rozsvíceném světle, tajné návštěvy babiččiny spíže a další témata. Téma by se dalo pracovně nazvat jako inscenovaný autoportrét,“ řekl k vystaveným fotografiím Marek Štim.

Posléze byli všichni vyzváni k prohlídce výstavy a pozváni na malé občerstvení, při kterém se mezi přítomnými a ne jen mezi členy fotoklubu rozproudila čilá diskuse. Jejím obsahem nebylo nic jiného než fotografování.

Jiří Mach