"Šťastni jsou všichni lidé, kteří mohou žít ve svobodném světě! Kam se člověk podívá, tam vidí spoustu příkladů nesvobody, ať už celonárodní, či pošlapávání svobod různých etnických i sociálních skupin," říká hlavní koordinátorka polického festivalu Michaela Plchová. Jako každý rok k většině filmů přijedou diskutovat tvůrci, či odborníci na dané téma.

Letošní téma „Cesty svobody“ obrací pozornost na místa, kde se dějí věci, které otřásají světem lidských práv, a chce připomenout, jak je svoboda a demokracie křehká. Dnes od 18 hodin bude například promítnut polský film režiséra Kacpera Lisowského "Soudci pod tlakem", který skrze upřímné a odvážné výpovědi protagonistů a protagonistek představuje současný stav polského soudnictví. Snímek, který zachycuje strmý pád nezávislého soudnictví v zemi, která je naším sousedem a členem Evropské unie, je důkazem toho, že svobodou si nemůžeme být nikdy jistí.

Na hašení rozsáhlého lesního požáru bylo nasazeno deset jednotek hasičů i vrtulník.
Největší lesní požár v kraji, u Náchoda hořelo na ploše 30 fotbalových hřišť

Polický Jeden svět letos promítne devět dokumentů, z nichž každý svým způsobem téma svobody i nesvobody otevírá. "Velmi aktuální Soudci pod tlakem byli naším jasným kandidátem na zahajovací film, neboť postup vládnoucí strany proti polským soudcům až příliš zavání Orbánovou politikou v Maďarsku. Stejně tak jsme věděli, že musíme promítnout snímek Zatracená práce sledující vývoj Putinovy politiky a útlak nezávislých médií v Rusku," zmínila Michaela Plchová další snímek, který bude promítnut v sobotu v 18:30 a po filmu následuje debata s odborníkem na Rusko.

Velice diskutovaný dokument "Každá minuta života" nabízí pohled a názor na to, jak má a nemá vypadat správná výchova dětí (sobota 16 hodin). Snímek Opouštět Počátky odstartuje v sobotu v 10 hodin druhý promítací den. Film nabídne pohled do života čtyř čerstvě dospělých dívek ve chvíli, kdy opouštějí brány výchovného ústavu v Počátkách. Dívky mají velké plány a nechtějí opakovat chyby svých rodičů. V rámci doprovodného programu v sobotu večer od 21:30 zaplní Kolárovo divadlo hudba v podání Arana Epochala - hudebníka, který šetří slovy a v jehož písních se v temných lesích ztrácí pohádkové postavy.

Již tradičně zaplní Kolárovo divadlo umělecká výstava žáků ZUŠ Police nad Metují. Tentokrát se jedná o jejich umělecké ztvárnění na motivy filmu Každá minuta života.