Všichni příchozí zájemci o dějiny mohli spatřit nejen tajemnou Černou paní, jejího chotě Octavia Piccolominiho a služebnou, ale i Kulhavého ďábla, který vyděsil převážně ty nejmenší. K oživení přispěla i dobová hudba v podání ZUŚ Police nad Metují.

Bouchání, výkřiky, dupání a další strašidelné zvuky se nesly zámeckými komnatami po celou prohlídku doprovázenou poutavým výkladem se zaměřením na hrozivé okamžiky z dob minulých.

„Černá paní se provdala za svého chotě v pouhých šestnácti letech a záhy ovdověla. Od té doby nosila pouze černé smuteční šaty, které nikdy nesundávala,“ uvedla průvodkyně Jana Hargitaiová. „Poddaní jí proto říkali Černá paní náchodská, a jelikož byla zlá a nerudná, udělali z ní po její smrti strašidlo, které od té doby na zámku straší. Kvůli ní se tu provádějí večerní prohlídky,“ vysvětlila průvodkyně.
„Já jsem se úplně nejvíc bála Kulhavého ďábla, schovávala jsem se za taťku,“ řekla osmiletá Kateřiná Jónová z Roztok u Jilemnice, která k navštěvě zámku využila svého prázdninového pobytu na Náchodsku.

„Každoročně pořádáme večerních prohlídek s Černou paní dost, ale letos jsme byli nuceni pro velký zájem ještě přidat,“ sdělila Lucie Prokopová. „Po oba prázdninové měsíce se konají vždy čtyři, další budou na Kuronské slavnosti,“ dodala na závěr.