„Náš klub plastikových modelářů vzniknul v Náchodě v roce 1972. Šéfem broumovského klubu byl Zdeněk Bořek, který bohužel zemřel. Každé dva roky se střídá místo soutěže. Jednou je to na Náchodsku a jednou v Broumově,“ řekl nám modelář a zakládající člen klubu Jan Krch.


Podle něj o modelařinu mají zájem děti už od útlého věku, ale zhruba ve třinácti letech mají většinou jiné zájmy. Dnes je doba, která tomu moc nepřeje. Mnozí se však později k modelařině znovu vracejí,“ uvedl Krch. Ten se domnívá, že modelařina je životní styl. „Od této hektické doby je modelařina ohromný relax,“ tvrdí Krch, který se ve svých modelech zabývá obdobím druhé světové války. Krch si myslí, že i v dospělém modeláři musí zůstat kus kluka, který si chce hrát. „Dnes někteří přijdou domů, zapnou televizi a lehnou si na gauč. To není určitě případ modelářů, kteří svůj volný čas využívají k tvůrčí činnosti.


Modelářská výstava byla skutečně pastvou pro oči. Zejména tatínkové se svými syny si přišli na své. „Sám jsem modelář, tak jsem chtěl zjistit, co dělají kolegové,“ nechal se slyšet návštěvník výstavy Ivo Dohnal z Trutnova. Součástí výstavy byly také praktické ukázky funkční vojenské techniky a automobilů v přírodním areálu v blízkosti Divadla J. K. Tyla.