Teď ji bylo možné opět slyšet v podání Václava Nováka z pardubického divadla EXIL, které přijelo hru na motivy románu Vladislava Vančury obyvatelům této obce na Jaroměřsku zahrát. Představení pod širým nebem přitáhlo dvě stovky lidí.

Herec Václav Novák, hrající postavu plavčíka Důry, si hru užíval. Stejně, tak jako Rudolf Hrušínský, při představení pokuřoval a nechyběla ani koupel.
„Určitě si užívám bazén. Vždy mi ho natočí plný studené vody. A já se v ně musím cachtat. Už jenom vlézt do té vody. To je zážitek,“ říká s úsměvem herec.

Kouzelnici Annu ztvárnila Lenka Ježková. „Role je malá. Ale pestrá a zábavná. Zábavné a k zasmání bylo celé zkoušení. Já doufám, že k zasmání, je teď pro diváky i celé představení,“ uvedla. Podle Ježkové mají v sobě dialogy velkou dávku romantiky a psány jsou krásnou češtinou.

„Tu češtinu se snažíme zachovat a podržet. Je to ale těžké. Text si totiž musíme pamatovat přesně, a to slovo od slova,“ dodala.
Představení režírovala Ivana Nováková. „Použili jsme klasickou předlohu v úpravě Evžena Sokolovského. Text je ale krácený. Asi na hodinu. Také scéna je jiná. Bylo nutné se přizpůsobit přírodě. Scéna vypadá jinak, než naše domovská. Ale doufám, že představení, je stejně dobré, jako v Divadle Exil v Pardubicích,“ dodala režisérka.

„Knihu neznáme a ani film jsme neviděli. Aspoň si nevzpomínám,“ říká Václav Soukup z Vlkova. „Bylo to ale pěkné. Taková událost na vesnici, je dobrá. Alespoň jsme vytáhli paty z baráku,“ dodává manželka Marie. „Když bude něco příště, určitě půjdeme,“ těší se žena.
„Hezké venkovní představení a příjemné posezení. Jsem nadšená,“ říká spokojeně Isabela Hrobská z Josefova. „Hned jsem si vzpomněl na to, jak dříve jezdili ochotníci po vesnicích a hráli lidem. Dnes je docela těžké, se dostat do divadla. Alespoň pro nás. Třeba by se ta ochotnická tradice mohla vrátit,“ míní Michal Hrobský.

Na představení zavítali i návštěvníci z Anglie.
„V divadelní podobě jsem to nikdy neviděla,“ říká Angličanka Rita Bouzová, která do Vlkova přijela s manželem, který je českého původu. „Znám ale film, který jsem viděla už několikrát. Jsem ráda, že jsem to teď mohla vidět s živými herci. ,„Byl to příjemný večer. Moc se nám to líbilo. Navíc se vyvedlo i počasí,“ dodal Ivan Bouz. Jiří Máslo