Podle něj začala letošní „lihovarnická“ sezona o dva tři týdny dříve. „Třešně už jsou vypálené, zákazníci si jezdí pro destiláty. Teď je doba na meruňky, broskve a švestky.“

Jste na „netu“?

Grubnerova palírna má velmi pestře vedené webové stránky. Na nich se i úplný začátečník dozví, jak kvas připravit a jakým „zázrakem“ se z nevábné kaše získá padesátiprocentní „tekuté stříbro“.

Také palírna v Libčanech na Hradecku na svém webu v případě zájmu zákazníky poučí. A když nic jiného, najdou tam alespoň telefonní kontakt, protože doba příjmu ovoce se různí. „Od příštího týdne začínáme brát švestky. Jablka a hrušky až od září. Letní jablka nejsou vhodná,“ upozorňuje pracovnice provozovny.

Kontaktovat palírnu předem se vyplatí. Například v Hrobicích na Pardubicku se ozve pouze telefonní automat. Ani neočekává jiný dotaz a okamžitě oznámí, že příjem ovoce k destilaci začne 7. září.

Naopak téměř celoroční provoz má Knížecí palírna v Jaroměři. „S pálením jsme skončili v červnu a hned pokračujeme. Do 17. srpna přijímáme ovoce jen v pondělí a v úterý, potom kromě neděle každý den,“ říká majitel Miroslav Holub. „Z kurióznějšího ovoce jsme vypalovali třeba jahody nebo arónie. Chleba? Ne, nic takového. Ze zákona můžeme destilovat jen výpěstky,“ upozorňuje podnikatel.

Vlastní jen z kvasu

Ve všech dotázaných pěstitelských palírnách je praxe přibližně stejná: Když chce mít zákazník pálenku z vlastního ovoce, musí přivézt předem připravený kvas (minimální množství se liší, obvykle to není méně než dvě stě litrů).

„Je technicky nemožné vypalovat dovezené ovoce,“ říká Miroslav Holub. Nechat si zhotovit „domácí“ pálenku není, jak by se neznalý člověk mohl domnívat, nic levného. Litr padesátiprocentní kořalky se pohybuje od 135 do 160 korun. Ovocný destilát vyrobený pěstitelským pálením nesmí být prodáván dál.

Zákazník ještě musí počítat s tím, že po něm obsluha bude vyžadovat občanský průkaz. „Maximální množství vyrobeného padesátiprocentního destilátu na domácnost je 60 litrů,“ upozorňují provozovatelé pálenic, aby se u nich rodinní příslušníci „netočili“.