Prvním významným Čapkovým knižním dílem byla v roce 1919 kompletní úprava Apollinairova Pásma v nakladatelství Borový. Postupně upravil a vyzdobil knihy řady svých souputníků (Neumann, Mahen, Peroutka, Poláček, Langer aj.), ale i Martinettiho, Wellse či O‘ Neila.
Pochopitelně dal podobu knihám bratra Karla, sestry Heleny i svým – nejznámější je mezi nimi jistě Povídání o pejskovi a kočičce umístěné v sekci dětských knih. V expozici je rovněž Čapkova autorská kniha Diktátorovy boty (Borový, 1937), jež patřila k významným záminkám jeho pronásledování Němci.
V své tvorbě věnované knihám Josef Čapek přemostil období mezi modernismem počátku století a výtvarnou avantgardou, jejíž vliv ho podstatně nepoznamenal. Jeho práce byly neseny expresionismem, ale i poetikou dobových reklam a okrajově též futurismem. Stavěl se proti typografickým schématům, ke knihám hledal individuální přístup.
Knihy na probíhající výstavě (trvá do 27. září) doplňují obrazy, skici a grafické listy. Vystaven je i soubor tzv. „odložených obrazů“ z pozůstalosti, jež byly po válce rozřezány a nyní opět složeny a jsou zcela unikátním exponátem. Další Čapkovu knižní tvorbu najdeme v dobovém kontextu na monumentální výstavě knižní tvorby Listování, jež probíhá v sousední prostoře Muzea umění Olomouc.
JAN MEIER