Přesně takový je hlavní cíl Polsko-českých dnů křesťanské kultury, které mají letos za sebou již 18 let své existence. Letošní Dny byly oficiálně zahájeny v polovině září ve městě Boguszów Gorce. Po uskutečnění různých akcí konaných nejen v období jejich trvání, ale i v předchozích měsících, se svého slavnostního zakončení dočkaly uplynulou sobotu na české straně, a to právě v Polici nad Metují.


Několik českých i polských účastníků se sešlo krátce před 11. hodinou na nádvoří kláštera, kde byli přivítáni starostkou Idou Seidlmanovou, místostarostou Zdeňkem Kadidlem i farářem Marianem Lewickim. „Vítejte v Polici. Věřím, že se vám u nás bude líbit a že se do našeho města přijedete podívat i u jiných příležitostí,“ promluvil k hostům Zdeněk Kadidlo. Po jeho slovech již přítomní obdivovali Ostrostřeleckou gardu polickou, která na počest zakončení zmíněné akce vystřelila slavnostní salvu.


Poté již všichni přijali pozvání do kostela Nanebevzetí Panny Marie, a to jak na výstavu fotografií Cesta ke svobodě, tak i na mši svatou okořeněnou varhanním koncertem Tomáše Weissara z Machova. Setkání pokračovalo prohlídkou Městského muzea v klášteře a shromážděním v Pellyho domech, kde po zhlédnutí expozice Kladské pomezí bez hranic, čekalo na Čechy i Poláky občerstvení.