„Vždy když se slaví vznik republiky, tak se mluví o tatíčkovi Masarykovi a dalších osobnostech a potom se jednou větou vzpomene, že tu svobodu vybojovali i naši legionáři. A mě to bylo vždycky líto, že je tam jen ta „jedna věta“. Věřím, že bez legionářů by svoboda nikdy nebyla a nebyla by ani samostatná československá republika,“ říká režisér filmu Zdeněk Všelicha. „A tak jsem se rozhodl, že natočím film na počest zapomenutých legionářů, našich statečných dědů,“ dodal.

Osud legionářů se přitom týká přímo i režisérovy rodiny. Manželka režiséra Hana Všelichová, scénáristka filmu, měla totiž v první světové válce i svého dědečka. „JUDr. Robert Vobátilek, pozdější generál, nastoupil do války nejprve jako rakouský voják a v roce 1915 přešel do zajetí. V zajateckém táboře na Ukrajině se přidal k Srbům a pak odešel bojovat na rumunskou frontu,“ vzpomíná žena. „Po porážce srbské armády odešel do Ruska a vstoupil do České družiny jako dobrovolník.“ dodala.

V Josefově natáčel filmový štáb nástup rakouských vojáků do války. „Je tam třeba scéna, kdy náš hlavní hrdina prochází Josefovem ještě v civilu a krátce na to nastupuje do služeb armády. Velitelé ale nechtěli, aby se vojáci moc vzdalovali od kasáren, nikdo nesměl ani na poštu. Ale posílali je do nevěstinců, protože pořádný voják musí být pijan a rabiát, takové vojáky potřebuje císař pán! Tak i taková scéna tam bude, ale jen velmi decentně,“ vysvětluje režisér.
V Jaroměři v železničním muzeu, natáčeli filmaři také o tzv. Čeljabinském konfliktu. K tomu došlo 14.května 1918, kdy se rakouští, němečtí a maďarští vojáci vraceli z fronty domů. Naše legionáře naopak čekala dlouhá cesta magistrálou s četnými boji s bolševiky. Jejich setkání ve stanici nedopadlo dobře. „Vojáci jedoucí z fronty se legionářům posmívali a jeden z nich vyhodil při odjezdu z vlaku kus železa, který zranil jednoho z legionářů. Ti ihned zastavili rozjíždějící se vlak, viník byl vydán a na místě usmrcen. I taková scéna tam je,“ říká režisér. Právě vznikající snímek bude mít celkem dva díly o délce čtyřicet minut a vysílání je plánováno na 26.10. ve 20 hodin na 2. programu České televize.

(Jiří Maslo)