Měl krásnou smrt, která jej zastihla ve spánku s rozevřenou a rozečtenou knihou o milovaných květinách Boženy Němcové i jeho – jiřinách. Ještě na jeho nočním stolku svítila lampa, když blízcí zjistili jeho klidnou smrt v ranních hodinách.
Ludvík Mühlstein se narodil 28. září 1934 v Náchodě, ale od nejútlejšího věku žil v Červeném Kostelci. Pochází z kulturně založené učitelské rodiny. Vystudoval osmileté Jiráskovo gymnázium v Náchodě a v letech 1953-1957 nově založenou Vysokou školu pedagogickou v Praze, náročný obor biologie-chemie. Od dětství inklinoval nejen k botanice (herbáře), ale i k literatuře a výtvarnému umění. Jako středoškolský profesor působil v letech 1957-1963 na nově založené Střední všeobecně vzdělávací škole v Úpici. Dne 1. srpna 1963 přijal místo ředitele Muzea Boženy Němcové v České Skalici, kde úspěšně působil 35 plodných let až do 31. srpna 1998, kdy odešel do důchodu. Do zaměstnání dojížděl autobusem z Úpice, kde dosud žije v paměti veřejnosti. Se svou manželkou Ladou, středoškolskou profesorkou češtiny, francouzštiny a němčiny, působící na trutnovském gymnáziu. V MBN trávil také pracovní víkendy při katalogizaci muzejních sbírek, rukopisů a bohaté knihovny o více než 20 tisících svazků. Jeho prvním učitelem v praktické muzeologii byl učitel Jan Krtička, zakladatel prvního literárního českoskalického muzea, a platným spolupracovníkem Jan Zeman, bývalý ředitel MBN, který se zasloužil o rekonstrukci bývalého Steidlerova hostince a o otevření důstojného spisovatelčina stánku v roce 1962, prohlášeného UNESCEM za Rok Boženy Němcové.
Ředitel Mühlstein se všestranně zasloužil o povznesení a propagaci odkazu B. Němcové i Muzea Boženy Němcové v celém Československu. Obnovil Jiřinkové slavnosti a tradiční Jiřinkové plesy. Vyhlášené byly celostátní výstavy jiřinek s celostátním setkáním jejich pěstitelů. Inicioval založení Jiřinkového parku před muzeem a uspořádal neuvěřitelných hojně navštěvovaných 137 průkopnických převážně výtvarných a historických výstav s hodnotnými tištěnými katalogy.
Během 35 let L. Mühlstein se svými spolupracovníky, zejména jaroměřským výtvarníkem Jiřím Škopkem, představil díla předních českých mistrů – jako například Ludmily Jiřincové, Karla Svolinského, Jana Baucha, Vojtěcha Sedláčka, Václava a Jana Špály, Cyrila Boudy, Julie Mezerové, Jiřího Škopka, Josefa Vondráčka, Václava Macháně, Jiřího Bergera, Jaroslava City a dalších. Tyto výstavy se stávaly velkou událostí pro celé české výtvarné umění. Hojně navštěvované bývaly také výstavy k poctě Boženy Němcové. O víkendech až 50 autobusů výprav a další ve všední dny ze škol celého Československa.
Přímo příkladná byla mimořádná ediční aktivita ředitele Mühlsteina, který vydával hodnotné katalogy a publikace. Osobně jsem přispěl k ediční činnosti muzea svými knihami Božena Němcová ve filmu a televizi (1968), Božena Němcová v plastice (1970) nebo se spoluautorsky podílel na knize J. Vackové Božena Němcová v hudbě (1979), které pečlivě redigoval L. Mühlstein. Spolu se svou manželkou Ladou vytvořil nadčasovou obrazovou reprezentační knihu Kraj mládí Boženy Němcové (1980, 128 stran), která stále patří k cenným zdrojům poznání. Významným obohacením literární vědy pak bylo vydání zásadní genealogické studie ze zahraničních archivů Pravda o matce Boženy Němcové (1973, 72 stran), autorů I. Irmanna a R. Rejchrta, vydaná ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. Stejně jako byla přínosná publikace 1866 Náchod - Česká Skalice - Josefov (l966), vydaná v české a zároveň i v německé verzi. Editor a redaktor Mühlstein učinil z MBN v České Skalici vedle královéhradeckého nakladatelství KRUH velmi významné regionální ediční centrum, k čemuž v době nastupující normalizace byla nutná osobní dávka statečnosti i odvahy a diplomacie, jak obelstít cenzuru. V letech 1968-72 zde v Edici Branka muzeí okresu Náchod vyšlo celkem osm hodnotných publikací. Bohužel za temné komunistické normalizace edice zanikla.
Velkým koníčkem přírodovědce prof. L. Mühlsteina byla botanika a pěstování jiřin. Přírodovědné znalosti zužitkoval při realizaci tabulí a publikace po naučné stezce Česká Skalice – Ratibořice-Babiččino údolí - Rýzmburk (28.6.1981). Z funkce konzervátora ochrany přírody a památek i jako ředitel MBN se podstatně zasloužil o postavení pomníku Barunky Panklové – Němcové v roce 1970 v parku před muzeem, o zvelebení a záchranu památkových objektů, o Muzeum Boženy Němcové, přechodně o Starou faru, Barunčinu školu v České Skalici, Domek B. Němcové v Červeném Kostelci, o zbudování českoskalické Barunčiny školy s atriem a keramikou (1970-81) za účasti akad. architekta Vl. Labského a akad. malíře J. Škopka, o generální opravu Staré fary v Malé Skalici (1975-80), o stavební rekonstrukci Domku B. Němcové v Červeném Kostelci (1980-85), o obnovu MBN a Textilního muzea v České Skalici po požáru v prosinci 1987 v letech 1987-1989, o rekonstrukci Maloskalické tvrze a její otevření o Jiřinkových slavnostech v srpnu 1998 u příležitosti 760. výročí první písemné zmínky o Skalici.
V 90. letech L. Mühlstein na požádání úpického starosty stavebně vedl rekonstrukci a obnovu expozice Městského muzea v Úpici atd. I v místě svého trvalého bydliště významně zasahoval do kulturního života města Úpice jako věrný strážce odkazu bratří Čapků.
Již z tohoto neúplného výčtu mnohostranných kulturních aktivit našeho zesnulého Ludvíka Mühlsteina je zřejmé, že region Českoskalicka, Červenokostelecka a Úpicka vydal ze svého středu nesporně významnou osobnost neobyčejně pracovitého, houževnatého, všestranného a skromného středoškolského pedagoga, zasloužilého muzejníka, publicisty a dlouholetého technického redaktora našeho sborníku Rodným krajem (od listopadu 1990 do konce roku 1998) a autora řady významných statí i knižních publikací, například L.Mühlstein- E. Bouza - J. Uhlíř, Česká Skalice-stručné dějiny města (1975), Květen 1945 na Českoskalicku (1975), Náchodsko, Trutnovsko a desítek výstavních katalogů a různých propagačních tiskovin.
Tento nekrolog chce být komplexnější připomínkou záslužné práce tohoto významného kulturního pracovníka, nedokonalým bilancováním práce skromného čestného člena Společnosti Boženy Němcové v Praze a v České Skalici, bývalého aktivního člena Společnosti bratří Čapků, zakladatele a jednatele úpické pobočky Klubu přátel bratří Čapků a města Úpice, aktivního člena České jiřinkářské společnosti Dagla.
Jeho život a dílo jsem připomněl v medailonku k jeho 70. narozeninám ve sborníku Rodným krajem č. 29-2004 v prosinci 2004 a rovněž jeho dílo zrekapituloval PhDr. Vlastimil Havlík ve sborníku Východočeské listy historické 23-24 v roce 2005, kde zájemce nalezne další podrobné informace o zesnulém panu řediteli Mgr. Ludvíku Mühlstenovi, s nímž se veřejnost naposledy rozloučila při smutečním obřadu v kapli sboru Církve čsl. husitské v Úpici ve čtvrtek 25. září 2008 v 15 hodin.
Deset dnů po Ludvíkově smrti zesnula jeho manžela profesorka Mgr. Lada Mühlsteinová v sobotu 27 . září 2008 v Hospici sv. Anežky v Červeném Kostelci ve věku 81 let. Uzavřel se tak pozemský život jedné agilní kulturní manželské dvojice z našeho regionu. Čest jejich památce!
(Jiří Uhlíř)