Publikace je příkladnou ukázkou, jak lze v současnosti v nových souvislostech a poutavém „balení“ úspěšně prezentovat klasickou, širším čtenářstvem zdánlivě odepsanou literaturu.

V osmi zařazených číslech najdeme rozdílnou a pestrou literární poetiku - dramatické akce (Ztracenci), děj líčený sledem impresionistických obrazů (V temnu), ostrý střih z pohody k tragické pointě (Mudrcové), a samozřejmě i čtení romantické a lyrické.

K sedmi povídkám editorka Eva Koudelková jako epilog připojila fejeton Z výletu do Prus, který líčí poněmčující se českou komunitu v Kladsku, v tzv. českém koutku pod Borem, coby důsledek jeho ztráty ve slezských válkách.

Významnou součástí knihy je doslov historiků Ladislava Hladkého a Jaroslava Šůly. V první části podrobně líčí průběh zmíněných válek, v druhé pak zasazuje jednotlivé povídky do konkrétních historických souvislostí. Vzhledem k délce doslovu by bylo na místě jeho výraznější členění.

close zoom_in

Rozpaky může vzbudit připojený soupis „doporučené literatury“, v němž převažují odkazy na články jednoho autora v jednom dávném, obtížně dostupném periodiku, a který pomíjí významné moderní studie k tématu.

Historický doslov i ediční poznámka správně upozorňují na to, že v knize kvůli své délce chybějí povídky Sousedé a Pandurek, jež jsou jinak v daném tématu velmi významné.

S povídkami dobře ladí ilustrace Petra Korunky, k Jiráskovu dílu nezvykle moderní a pochmurné. Editorka svazku říká, že jejich autor se „zaměřil na atmosféru války a zbídačení lidí tou válkou způsobené, takže obrázky jsou hodně expresivní až naturalistické“. Ony i celá kniha působivě přesvědčují, že války v hravých rokokových časech byly vším možným, jenom ne idylou.

(Jan Meier)