Už po ránu tak vystoupala Novohradka, Loučná či Doubrava na třetí stupně povodňové aktivity, kritická byla dopoledne i situace na horním Labi.

Z koryt se vylily především potoky, které hory odvodňují. Všude se pytlovalo, zaplavené byly zahrady domů, hasiči odčerpávali vodu rovněž z desítek sklepů.

„Jen do odpoledních 15.30 hodin jsme měli v celém kraji 129 výjezdů," vypočítala mluvčí profesionálních záchranářů Vendula Horáková.

Jen na Holicku byla zaplavena dvacítka domků. Zasažené jsou obce Litětiny, Komárov, Horní a Dolní Ředice. V Luži na Chrudimku pomohlo pět set pytlů s pískem.

V Hradeckém kraji byly největší problémy v Krkonoších. V Prkenném dole spadly stromy na dva projíždějící osobní automobily. Padající strom zasáhl i projíždějící auto v Temném dole. Obě události se obešly bez zranění. V Mladých Bukách spadl strom na železniční trať,  v Bělči nad Orlicí u Hradce Králové spadl strom na chaty v dětském táboře. Nikomu se nic nestalo. V Boharyni na Hradecku hasiči vyjeli k záchraně patnácti krav, který byly ve vodě. Krávy před příjezdem hasičů zachránili místní zemědělci.

Po nočním vydatném dešti o sobě dala voda opět vědět. Tentokrát v obci Jasenná u Jaroměře.V celých východních Čechách bylo uzavřeno zhruba 15 silnic, některé další uchránily hráze z pytlů s pískem.

Do středečního rána by mohlo především v Krkonoších ještě napršet 50 až 80 litrů vody na metr čtvereční. „Za tohoto předpokladu budou nadále překračovány limity stupňů povodňové aktivity," varovali vodohospodáři.

Včera odpoledne se přitom situace – ale jen pomalu – začala uklidňovat. „Sice nadále prší, úhrny ale již slábnou a zdá se, že máme nejhorší za sebou. Na horních tocích Novohradky či Chrudimky bychom již mohli mít po kulminaci," hlásil odpoledne Zdeněk Novák z dispečinku Povodí Labe.

Část povodňové vlny navíc dokázaly zachytit přehrady. Třeba hladina Pařížovské přehrady na Doubravě stoupla během pouhých pěti hodin o neuvěřitelných šest metrů.

Území v Ležákách spláchla velká voda

Ležáky – Pietní území obce vypálené nacisty včera zaplavila velká voda. Jen dva dny po pietním aktu k 71. výročí tragédie se areál změnil k nepoznání a z prvního pohledu je jasné, že povodeň způsobila značné škody.

Vedoucí ležácké národní kulturní památky Kamila Chvojková měla nepříjemné tušení už v pondělí večer, kdy několik hodin trvající déšť neustával. „Když jsem se  kolem půl osmé přijela do areálu podívat, bylo mi jasné, že je zle," říká Kamila Chvojková.

Potok Ležák dostal vlivem stoupající hladiny obrovskou sílu, která porušila svah rybníka. „Vše bylo opravené a zpevněné po povodni v roce 2010," komentuje Kamila Chvojková spoušť, která zasáhla více než čtvrtinu pietního území.

Hroby jsou vysoko

Záplavy zřejmě zanechají značné škody na porostech a některých stavbách. Většina hrobů a objektů v areálu je ale na vyšších místech, takže by mohly zůstat ušetřeny.

Stovky lidí si v neděli připomněly na místě bývalé osady Ležáky výročí jejího vyhlazení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku 52 vyvražděných obyvatel. A necelé dva dny po akci, na kterou správci areálu připravovali památník celý rok, zalila včera ráno pietní místo velká voda, kterou přinesly vytrvalé a vydatné deště.

„Už jsou potopené některé pomníky, hrobodům u bývalého mlýna a všechny lávky,"  řekl Milouš Červencl, ředitel lidického památníku, pod který Ležáky patří.

Rozsah škod se ale zatím odhadnout nedá. „Všechno je ještě pod vodou a navíc stále prší. Než voda opadne, může uplynout i několik dní," míní šéf památníku.

Zaplavený mlýn

Rybník přetekl tak, že vytvořil v centru území vodní jezero. „Po poledni šlo přes část hráze asi pět centimetrů vody. Není to ale tak hrozné jako před několika lety, kdy přetékalo asi 20 centimetrů," řekl Jaroslav Chour, starosta sousední obce Miřetice, pod níž pietní území spadá.

Voda se rozlila podél potoku Ležák po cestu, zaplavený je mlýn, podle starosty ale bezprostřední nebezpečí či protržení hráze nehrozí.

Není to poprvé, co pietní místo v Ležákách zasáhly záplavy. Jen od rozsáhlé rekonstrukce areálu v roce 2008 vyplavila voda památník dvakrát.

„Ležáky postihla velká povodeň 17. července 2010. A sotva jsme se z toho vyhrabali, jsme v tom zase," podotkl Červencl.