Nejnovější ohnisko nakažlivého onemocnění, které postihuje divoká prasata i domácí chovy, se objevilo na začátku týdne v Polsku jen 24 kilometrů od českých hranic. Jak informoval tamní zpravodajský portál Dziennik Wałbrzych, bylo více než stotisícové město a jeho přilehlé okolí označeno za oblast s výskytem afrického moru prasat. O potvrzených případech AFP informoval okresní veterinární lékař ve Wałbrzychu. AMP byl zjištěn u dvou divočáků nalezených v blízkosti železniční trakce poblíž ulice Piotrowskiego v oblasti Szczawno-Zdrój. "Případ je velmi vážný, nejprve byla nemoc zjištěna u dvou divočáků a dnes byl další nalezen ve velkém parku ve městě," potvrdil redaktor informačního portálu Jacek Zych.

Rozhodnutím Dolnoslezského vojvodství byly za oblasti kontaminované africkým morem prasat ve volné přírodě označeny obce Głuszyca a Mieroszów, jejichž katastry bezprostředně sousedí se státní hranicí v oblasti Broumovska.

Žďár nad Metují
To bude mecheche! Žďár nad Metují se dočkal titulu Vesnice roku

Odborníci veřejnost v Polsku ujišťují, že lidé nejsou náchylní k infekci virem a onemocnění AMP proto nepředstavuje hrozbu pro lidský život ani zdraví.

Chovatelé prasat by naopak měli být obezřetní. "Všechny zásilky prasat z oblasti Wałbrzych musí být doprovázeny veterinárním osvědčením vydaným úředním veterinárním lékařem na základě klinického vyšetření prasat provedeného nejdříve 24 hodin před jejich přesunem," informuje okresní veterinární inspektor ve Wałbrzychu.

Všichni divočáci zastřelení v dotčených oblastech, na které se vztahuje varování, musí být také testováni na přítomnost AMP.

Africký mor prasat (AMP) je nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Virus je velice odolný a zůstává infekční řadu měsíců ve zmraženém či sušeném mase z nakažených zvířat. Nemoc je nepřenosná na člověka a jiné druhy zvířat. Nemocní a uhynulí divočáci jsou zdrojem onemocnění pro domácí prasata. Při zavlečení AMP je rozhodující včasná detekce, která je prováděna vyhledáváním a vyšetřováním uhynulých divočáků.