Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Atlet Petrouš půjde letos na Sněžku, aby pomohl malému Vojtíškovi

Východní Čechy, Pec pod Sněžkou - Peníze vybrané z benefice poslouží chlapečkovi, který po narození přišel o nohy.

6.4.2015
SDÍLEJ:

Rekordní Petroušova Sněžka vynesla 320 000 korunFoto: Archiv

Třetí ročník charitativního Výstupu na Sněžku, který se uskuteční v sobotu 30. května, bude patřit šestiměsíčnímu Vojtíškovi Měskovi z Prahy. Už třetí den po porodu mu ze zdravotních důvodů musely být amputovány obě nožičky – pravá v kolínku a levá ve třech čtvrtinách stehna.

Na nejvyšší vrchol České republiky opět vyrazí Jaroslav Petrouš. Atlet s amputovanou levou nohou a člen atletického oddílu Hvězda TPS Pardubice založil spolu s bývalou poslankyní Parlamentu  České republiky Kateřinou Klasnovou Nadační fond KlaPeto, který charitativní akci pořádá a za cíl si dal i další podporu aktivit handicapovaných spoluobčanů.

„Pevně věříme, že přijde ještě více lidí než v minulých ročnících a že lidská solidarita pomůže malému Vojtíškovi k úspěšnému startu do života. Vybrané peníze z benefice poslouží na zakoupení potřebného automobilu, který rodina využije pro cesty do nemocnice, na rehabilitace a k protetikovi" řekli Deníku zakladatelé fondu.

Vítaná pomoc

Centrum akce, která se koná pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, města Pece pod Sněžkou, Horské služby a hasičů z Úpy bude na centrálním parkovišti a bude se konat tradičně v rámci Dětského dne. Odtud také samotný výstup, který si dal za cíl pomáhat dětem po amputaci končetin, odstartuje.

Připomeňme, že v roce 2013 pomohl čtyřleté Simonce Smutné z Kobylnice a v loňském roce dvanáctiletému Petru Janušovi z Trutnova. V obou ročnících se podařilo vybrat téměř tři čtvrtě milionu korun, které byly rozděleny ještě dalším šesti těžce zdravotně postiženým dětem. Rodinu malého Vojtíška fondu doporučila maminka Simonky Veronika Smutná.

Bojovník Vojtíšek

Malému Vojtíškovi musely být končetiny amputovány kvůli ucpaným tepnám v lýtkách a následnému odumření tkáně. K tomuto poškození došlo kvůli složitému vývoji plodů už v děloze – Vojtíšek je z jednovaječných dvojčat, má ještě zdravého bratra Štěpánka.

„V jednu chvíli jsme ani nedoufali, že se vůbec podaří obě děti zachránit. Po první amputaci čekala Vojtíška ještě jedna, a to kvůli vytvoření krevní sraženiny v amputované nožičce a následné infekci. Bylo nutné odstranit nekrotickou část a nožičku zkrátit o dalších šest milimetrů. Po druhé operaci již hojení probíhalo bez komplikací a Vojtíšek se dobře zotavoval. Je to totiž velký bojovník," svěřila se maminka Miriam Měsková.

Účet i tričko

S handicapem svého dítěte se vyrovnává s obdivuhodnou silou. „Nejprve to byl šok – víte, že tyhle věci se dějí, ale dějí se těm druhým. Člověk je zaskočen, když to potká jeho samotného. Samozřejmě jsme se s tím ale srovnali, i když mi dodnes občas s hrůzou teprve dochází, že můj syn nemá obě nohy. A říkám si, co budu dělat. Postupně zjišťujeme, co vše bude potřebovat."

Přispět Vojtíškovi můžete už nyní na transparentní účet Nadačního fondu KlaPeto. Zároveň si můžete zakoupit tričko s originálním symbolem Výstupu na Sněžku pro Vojtíška a tím přispět na celkovou sbírku. Podrobnosti nejen o této koupi, ale i aktualitách přípravy celé charitativní akce najdete na www.klapeto.eu.   (fr)

Velké změny
Mladou rodinu teď čeká řada změn – například bude muset odejít z bytu, který je v činžovním domě ve třetím patře bez výtahu a přestěhovat  se do bytu bezbariérového. Už v únoru Vojtíškovi vyrobil protetik Pavel Černý z firmy Ortotika Motol první protézku.  Ty  jsou klíčové pro jeho další správný pohybový vývoj.
„Kvůli častým návštěvám v nemocnici bude rodina potřebovat automobil, který v tuto chvíli nevlastní a nedosáhne na státní příspěvek. Ten je totiž ze zákona až od tří let věku," řekla  Kateřina Klasnová a dodala: „Spolu se změnou způsobu přidělování příspěvků na péči je to možná další námět k přemýšlení o změně dosavadní legislativy."
Přispět Vojtíškovi můžete už nyní na transparentní účet Nadačního fondu KlaPeto: 2200692979/2010.

Autor: Redakce

6.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení