Na jednání, které se na ministerstvu vnitra konalo ve čtvrtek, zástupci Kvasin a Borských polí na Plzeňsku připomněli, že velký nárůst počtu zahraničních pracovníků v obou oblastech přináší zhoršení bezpečnosti i dopravy. V okolí Kvasin, kde má závod Škoda Auto, se kriminalita zvýšila o 419 procent.

„Černé" ubytovny

Podle královéhradeckého hejtmana Jiřího Štěpána budou v pracovní skupině například zástupci ministerstev vnitra, obchodu a práce, zástupci obcí a krajů, policie či celní správy. Pracovní skupina se bude pravidelně scházet a vláda by měla do měsíce obdržet analýzu o situaci v zónách. „Budeme pilotními regiony pro řešení tohoto problému, protože počet zahraničních pracovníků se v Česku bude zvyšovat, řekl Deníku hejtman Štěpán.

Dodal, že je nutné přijmout i opatření v oblasti ubytovacích kapacit: „V oblasti Kvasin byl zaznamenán velký nárůst počtu ubytoven, řada z nich však funguje načerno."

Starostka Kvasin Alice Nováková považuje čtvrteční jednání za přínosné. "Ministr Chovanec nás ujistil, že se bude situace řešit a že se do jejího řešení zapojí i Škoda Auto. Každý takový zaměstnavatel je totiž za chování svých zaměstnanců také trochu zodpovědný," upozornila starostka.

Dlouhé kolony

Kvasiny trápí hlavně porušování dopravních předpisů a parkování. Zaměstnanci Škodovky parkují v zákazech stání na obecních pozemcích i na pozemcích místních obyvatel. Obec je dlouhá, rozprostírá se kolem silnice a hlavně řidiči mířící k Polsku a zpět, nedodržují předepsanou rychlost. Lidem se nelíbí ani dlouhé kolony mezi Kvasinami a Rychnovem, ve kterých řidiči při střídání směn stojí i déle než půl hodiny.

„Obci se navíc zvyšují náklady za odpady – někteří lidé jsou ubytovaní v soukromí a nejsou nikde nahlášeni. Obec musí splňovat své povinnosti a služby pro veřejnost, ale do rozpočtu jí za takové lidi nepřijde ani koruna," podotkla Alice Nováková.

Čtyřicet policistů

Bezpečnost v kvasinské průmyslové zóně představuje jednu z priorit královéhradecké krajské policie, která mimo jiné v regionu navýšila počet policistů vykonávajících službu. „Jde zhruba o 40 policistů týdně navíc ze služby pořádkové, dopravní a cizinecké policie," sdělil policejní mluvčí Jan Čížkovský. Policie spolupracuje s krajským úřadem, zástupci obcí, celníky i policisty z Polska.

„Jsme připraveni řešit protiprávní jednání a dohlížet na bezpečnost osob v regionu, včetně dohledu na dodržování pobytových podmínek cizinců," dodal mluvčí.