V keňské rezervaci Ol Pejeta našli minulý pátek samce nosorožce bílého severního Suniho bez známek života. Z předběžných výsledků pitvy zatím není jasná příčina. „Bylo však vyloučeno, že by jeho smrt měli na svědomí pytláci. Suni byl jedním z posledních sedmi známých nosorožců severních bílých na světě," potvrdil Jan Stejskal, vedoucí komunikace a mezinárodních projektů královédvorské zoologické zahrady. Tam se Suni narodil a do Ol Pejety byl převezen v prosinci 2009 společně s dalším samcem a dvěma samicemi.

Suni byl zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce. Další dva samci, Sudán a Angalifu, jsou ještě starší než Suni, oběma je přes 40 let. Suni se v ZOO Dvůr Králové narodil v červnu 1980 jako vůbec první severní bílý nosorožec na světě, kterého se podařilo odchovat v zajetí. Oba jeho rodiče, matka Nasima i otec Saút, pocházeli z volné přírody.

Veterináři v Ol Pejetě nejdříve vyloučili nakažení snětí slezinnou a pak provedli pitvu.

Pitva uhynulého nosorožce zatím nevedla ke zjištěním, která by jednoznačně vysvětlovala příčinu Suniho smrti. Otec Suniho, Saút, uhynul v zoologické zahradě Dvůr Králové v roce 2006 přirozenou smrtí. Bylo mu 34 let, tedy stejně jako nyní Sunimu.

Královédvorská zoo koordinuje odebrání genetických vzorků z těla uhynulého nosorožce. „Do Keni odletěl špičkový odborník Robert Hermes z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW), který přímo v rezervaci dohlédne na to, aby byly zachovány vzorky použitelné pro případné budoucí umělé techniky oplodnění. Dříve odebrané vzorky, například semene, jsou uloženy ve speciálním zařízení v Berlíně a mohou být použity pro umělou reprodukci," řekl vedoucí komunikace a mezinárodních projektů zoo Dvůr Králové Jan Stejskal.

Zdroj: Youtube