S Hradeckým deníkem můžete akci navštívit zdarma. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku, která zní: Na jaké adrese sídlí Kongresové centrum Aldis? Správnou odpověď posílejte do pátečních (6. 11.) 16 hodin společně se svým jménem a telefonním číslem na e-mail  daniela.brazdova@denik.cz. Do předmětu napište Bytová show – soutěž. Vylosované výherce informujeme.

Bytová show dospěla do věku, kdy by překročila práh dospělosti. Jak vlastně  v roce 1995 vznikla?
Trochu z nostalgie a určitě z nadšení. Na studiích v Praze jsem se dostala k pořádání výstav, daly se tak ke studiu přivydělat nějaké peníze. Ta práce mě zaujala a inspirovala. Takže, když jsem se vrátila do Hradce Králové a zjistila, že tady je podobných akcí málo a zasažena mladickým elánem, „rozjela" jsem výstavu o bydlení. Po uspořádání prvního, druhého či třetího ročníku mě samozřejmě ani ve snu nenapadlo, že si někdy budu s novináři povídat o dvacátém ročníku. Jsem šťastná, že se výstava uchytila, že ji mají rádi vystavovatelé i návštěvníci a – jsem za to vděčná.

Z původně malé výstavy se stal obr, který zabere téměř celý hradecký Aldis…
Zpočátku jsme v kongresovém a výstavním centru Aldis obsazovali foyer v přízemí, v prvním patře a ve Velkém sále, ale projekt se vyvíjel, s přibývajícími roky jsme přibírali nové a nové sály. Zájem vystavovatelů rostl, mnozí chtěli být u toho a my jsme jim rádi prostor dávali, protože jim to pomáhalo ekonomicky a naopak návštěvníci se mnohem lépe orientovali na trhu s bydlením, což není právě jednoduché. Kdo chce dobře bydlet, měl by nejdřív do této oblasti proniknout a nasbírat informace. Vytvořili jsme zdatný organizační tým a začali jsme jako vzácné koření přidávat do programů výstav různá oživení – třeba nesmírně populární literární soutěže, ty vydržely několik let. Návštěvníci nám psali své příběhy, těch trampot, co zažívali se řemeslníky nebo se sousedy, ale svěřovali se i se svou šikovností, zručností, psali o tom, co se jim povedlo. Výherci pokaždé obdrželi poukázky na odběr zboží, ale mnohem příjemnější byla ta kontaktní odezva návštěvníků, ta rezonance s námi, organizátory, to bylo něco fantastického. V dalších letech jsme se začali soustřeďovat na vzdělávání, takže jsme výstavu rozšířili o přednášky, které jsou dodnes hojně navštěvované. Přednášející jsou rádi, že na naši výstavu chodí lidé, kteří se o bydlení skutečně zajímají.

Jen pro lepší představu někoho, kdo se k vám chystá poprvé, jak velká plocha je pro výstavu vyhrazena?
Čistá plocha činí čtyři a půl  tisíc metrů čtverečních. Z toho nábytek je na více než dvou tisících metrech čtverečních. Vystavovatelů bude letos 106 , o moc víc se jich na výstavu nevejde. Firmy, které vystavují interiéry a bydlení, totiž zaberou velkou výstavní plochu. Návštěvníci tam uvidí například kuchyně, sedací nábytek, ložnice, dveře, schodiště, podlahy, bytový textil, osvětlovací tělesa, krby, kamna, elektrospotřebiče, bytové doplňky, ukázky kompletně zařízených interiérů, ale i zabezpečovací systémy nebo nabídku realitních kanceláří. Letos zde naleznou i velkou expozici koupelen, kterou si vždy na výstavě přáli mít. Všechno na jednom místě, což je neocenitelné kupříkladu pro porovnání ceny a kvality.

Doprovodný program Bytovou show vždycky zdobil, dost si na něm zakládáte, že?
Je to náš jakýsi bonus, naše poděkování pro všechny ty skvělé návštěvníky, kteří k nám chodí. Proto i letos přijede Iva Lukšová, designérka , odborník na realizaci interiérů známá z pořadu Bydlení je hra se zajímavou přednáškou „Sami od skici vlastní rukou k 3D modelu interiéru". Tato přednáška je určena pro ty, kteří si chtějí zrealizovat své představy o bydlení sami. Budou zde nápady, jak a čím nakreslit svůj interiér. Přijdou na řadu i ukázky, jak si dokázali lidé poradit se svými představami ve svých nákresech. Její přednášky jsou  živé a  spontánní a posluchači ji velice často nechtějí nechat ani odejít. Já osobně tuším, že neméně atraktivní bude i přednáška Luďka Jekla a Jana Opitze, designérů a pedagogů na Střední uměleckoprůmyslové škole HNN v Hradci Králové nazvaná "Hledejme inspiraci v proměnách interiérů„ aneb Sonda do (ne)tradičních přístupů v proměnách času. Dozvíme se , proč je praktické  inspirovat se v novodobé minulosti designu nábytku. A něco o udržování základních pravidel dobrého bydlení, která zůstávají neměnná. Všechny tyto projekty jsou pro návštěvníky výstavy zdarma.

Souhlasíte se mnou, že hitem minulých výstav byly bezplatné poradny bytových architektů?
Samozřejmě, ty nemohou chybět, bez nich by to nešlo. Architektů je vždy několik a stihnou se věnovat takřka všem zájemcům. Je dobré vzít si sebou nákresy bytu nebo domu, stačí jen v ruce nebo v notebooku. Architekti s lidmi nejčastěji konzultují stavební projekty domů nebo bytů. Stavař to vidí globálně, kdežto bytový architekt řeší konkrétně provoz té rodiny, co, kde a jak si lidé představují, a tady často dochází k úpravám těch projektů. Dále se hodně řeší koupelny, přestavby bytů ve starších zástavbách, malé prostory v panelových domech a podobně.

Pořád mi chybí zmínka o soutěži, kvízu, loterii nebo o něčem takovém, vím, že si loni návštěvníci odnášeli z výstavy drobné dárky.
Ale ne, kdepak, žádná loterie. My jsme jen chtěli normálně udělat lidem radost a ta možnost se naskytla, tak proč ne. Nechali jsme vyrobit různé tipy praktických dřevěných dárků do kuchyně české výroby. A poukaz na dárek najdou návštěvníci na našich stránkách www.bytovashow.cz. A pro ty , kteří by si chtěli přece jenom zasoutěžit máme připravenou tipovací soutěž, kolik posluchačů se zaregistruje na připravené přednášky v letošním roce. Je to soutěž o dárkový poukaz na odběr zboží v hodnotě tří tisíc korun. Radost jim snad uděláme možností parkování i zdarma.  Návštěvníkům se snažíme připravit příjemná překvapení a byli by jsme velice rádi, kdybychom jim usnadnili cestu při realizaci vlastního příjemného bydlení. Mějte se všichni fajn, a přijďte.   (pi)