Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Čapek a Kupka? Oba byli průkopníky“

Opočno – Kontemplace – Dívka v hnědém šálu, a Dívka v růžových šatech – dvě olejomalby Josefa Čapka, z nichž každá má své nej – jsou největšími lákadly unikátní výstavy jeho děl z období let 1913-20, která byla ve čtvrtek slavnostně zahájena na nádvoří opočenského zámku.

25.5.2013
SDÍLEJ:

VÝSTAVA zůstane otevřena až do 4. srpna.Foto: Jan Ježdík

Oboustranný obraz Kontemplace, vydražený letos v únoru v londýnské aukční síni Sotheby's za více než 250 tis. liber se díky českému sběrateli po mnoha desítkách let vrátil do země, kde ho Josef Čapek namaloval, a výstavní síň Františka Kupky v Opočně bude navždy zapsána jako první místo v Česku, kde byl olej vystaven.

Dalším skvostem je obraz Děvče v růžových šatech, jehož cena se během aukce v Galerii Art v Praze vyšplhala na rekordních 12 milionů korun a je tak nejdráže prodaným Čapkovým dílem. Co předcházelo samotné výstavě a další zajímavosti nastínil starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Kdy a jak vznikl nápad dostat do Opočna, kde se narodil František Kupka, právě Josefa Čapka?
Východní Čechy jsou bohaté na známé malíře, jakými byli Čapek a Šíma a jakým v současnosti stále je Karel Malich, takže jsme zvažovali, kterého z nich představíme v Opočně. Nejblíže k nám je Hronov, kde se narodil Josef Čapek. Já jsem hledal spojitost mezi Čapkem a Kupkou, což je velmi těžké, ale nakonec jsem ji našel. Jak Čapek, tak Kupka byli ve své době průkopníky, kteří se nebáli jít za svým ideálem a snem – bořili nastavené hranice a v tom vidím jejich podobnost. Kupka šel do abstrakce, Josef Čapek do kubismu a to si myslím, že je spojuje. V Opočně chceme dělat výstavy, které tady vždycky byly. Špičkové výstavy a toto je k tomu první krok. Chtěl bych, aby se jedna výstava stala každý rok pravidlem.

Jakým způsobem se podařilo dát dohromady takto hodnotnou kolekci?
Hrají v tom roli kontakty a to jak moje, tak především kontakty galeristy Zdeňka Sklenáře. Ten mě seznámil s Pavlou Pečínkovou, jedinou uznávanou soudní znalkyní na Josefa Čapka a Josefa Ladu v republice, která vybrala díla, a poté jsme oslovili jejich majitele. Základ zapůjčila rodina Dostálova, což jsou příbuzní Čapků.

Jak se podařilo do Opočna dostat nejcennější obraz?
Věděl jsem, kdo obraz vlastní. Je to soukromý sběratel a už nám kdysi jeden obraz zapůjčil. Potkal jsem ho na vernisáži Karla Malicha v jízdárně Pražského hradu. Zmínil jsem se mu, že chystáme výstavu Josefa Čapka v Opočně a on sám mi nabídl, zda bychom nechtěli zapůjčit rekordně vydražený obraz Děvče v růžových šatech. To jsem samozřejmě uvítal a jsem moc rád, že na naší výstavě je.
Co se týká oboustranného obrazu Kontemplace, to byla aktivita Zdeňka Sklenáře a  Pavly Pečínkové, která dělala posudek, zda je pravý.

A co hodnota celé vystavené kolekce?
Hodnota není v tomto případě důležitá.  Jednotlivé olejomalby mají cenu v řádu miliónů a pojistná částka je přes 60 milionů korun.

Autorky o výstavě

Pavla Pečínková
„Považuji Josefa Čapka za naprosto mimořádnou osobnost české kultury pro hloubku a poctivost životních postojů a dále pro nepředstavitelný rozsah jeho tvorby. Dalo by se říct, že byl mužem devatera řemesel. Ale podle českého přísloví – devatero řemesel, desátá bída –  na to trochu doplatil. Přestože ve všech jednotlivých oblastech podal výkon, který by stačil na jeden tvůrčí život."

Simona Vladíková
„Výstava se jmenuje Josef Čapek – Podoby, protože se slovem „podoby" se můžeme setkat v názvech jeho děl. Konkrétně na této výstavě tvoří jeden z jejích tematických okruhů Podoby z biografu. Šlo nám také o to, ukázat polohy díla Josefa Čapka v jejich různorodostech – je zde vystaveno bezpočet tužkových kreseb, akvarelů a grafik."

Dana Ehlová

Autor: Redakce

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení