Tehdejší oficiální média se podle ní snažila nebezpečí bagatelizovat a bylo prý víc než jasné, že je to na pokyn Moskvy. „Od kolegů z jižní Moravy jsme ale věděli, že jde o velký průšvih, protože rakouská televize tomu věnovala velkou pozornost a každý den zveřejňovala mapu se skutečným i předpokládaným pohybem nebezpečného radioaktivního mraku nad Evropou,“ říká Sylva.

A právě toho roku se musela zúčastnit prvomájového průvodu. „Vždycky jsem ohlásila, že se průvodu zúčastním ve svém bydlišti, skočila jsem do prvního vlaku do východních Čech a strávila hezký první máj doma, bez projevů a bez třepetalek. Tehdy ale naše fakulta vydala přísné nařízení, že do průvodu musíme všichni, a tak jsme tam šmajdali bez ohledu na radioaktivitu.“

Broumovský klášter byl jedním z těch, kde byli mniši z různých řeholních domů násilně internováni.
Státní bezpečnost zatkla mnichy z Hostinného, z kláštera se stal sklad

Teprve později vyšlo najevo, že nebezpečný mrak proplul nad Československem přesně den před povinnými prvomájovými oslavami.

Ještě hůř dopadli cyklisté. Šest dnů poté začal Závod míru v Kyjevě - tedy asi jen sto kilometrů od Černobylu. Západní sportovci účast v riskantním podniku odřekli, čeští tam museli. „Sovětský svaz poručil, tak se jelo. Za 'komančů' se s lidma prostě nikdo nepáral,“ konstatuje Sylva.

Ilustrační foto
Koronavirová krize dopadla i na prostitutky