Co je zakázané, láká. To platí i o Sněžce a cyklistech. Vyjet na nejvyšší horu republiky na kole prostě někteří bikeři chtějí. I když se to kvůli ochraně přírody i bezpečnosti návštěvníků nesmí.

Ti, co se tam čas od času objeví, ale s pochopením většiny veřejnosti počítat moc nemohou. „Sněžka cyklistická? To není návod, spíše povzdechnutí nad hloupostí nebo arogancí ´taky´ sportovců. Není možné aby ani jeden nevěděl, že se na kolech do první zóny nesmí, jo a nevedli je," poznamenal na facebooku k fotografii šesti cyklistů na vrcholu Milan Blaha, majitel poštovny Anežka. „Měli by dostávat vysoké pokuty. Dnes jsme potkali kola na různých místech, kde nemají co dělat," přidala se například Ida Rouleová.

Jediným legálním způsobem cesty na vrchol tak je účast v cyklistickém závodě, který každoročně pořádají Poláci. Pod názvem Uphill Race Sniezka se letos konal 8. srpna a limit 350 účastníků se organizátorům ze společnosti Grabek Promotion podařilo bez problémů naplnit.

Na české straně závod letos rozpoutal debatu, v naprosté většině stojící na straně zákazu. „Tak jsem z toho jelen. Já tady drbu pár Čechů co vyjedou na kole a dnes zde končí cyklistický závod," napsal na facebook Milan Blaha, majitel poštovny Anežka. „Tak mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala a zjistila, že je to, namouduši, Sněžka – na můj vkus víc kol než pěchoty," dodala při pohledu na fotografii plnou cyklistů Miloslava Martínková.

Ilustrační foto

Češi kola na Sněžce nechtějí. Poláci jsou méně striktní a pouští na vrchol cyklistický závod

Pro některé bikery je to adrenalinová výzva, pro ochranáře jasně daná věc. Cyklisté nemají na Sněžce co dělat. Přesto se tam čas od času i přes zákaz někdo objeví. Velká většina veřejnosti ale nikoho s kolem nechce na nejvyšším českém vrcholu vidět. „Stačilo by šest nábojů a bylo by po problému, bohužel lidská hloupost je nadřazená ochraně životního prostředí," přišel na facebooku s trochu radikálním řešením k fotografii cyklistů (vpravo dole) Michal Harčár.

„Český přístup zabij bobra, zachráníš strom, v Polsku chápou že příroda je pro lidi a když se do ní nebudou moct ani podívat, tak pro koho jí vlastně chránit," našel se při diskuzi ohledně polského závodu Uphill Race Sniezka jeden z mála oponentů, Martin Kratochvíl. Stanovisko Správy národního parku k vjezdu kol na Sněžku je dlouhodobě neměnné. V tomhle případě ale nemá česká strana žádné možnosti, jak zasáhnout. Což potvrdil i Jakub Kašpar, náměstek ředitele: „Dívám se na ten závod dost podobně jako vy, Milane (Milan Blaha, majitel poštovny Anežka). Je to polský organizátor a jede se to z polské strany. Více k tomu asi snad ani nemam, co dodat."

Poláci závod na Sněžku pořádají už čtvrt století a zájem je velký. Limit 350 účastníků byl letos brzy plný. Start je v Karpaczi a účastníky na 13,5 kilometru dlouhé trati čeká převýšení 1012 metrů. Nejlepší ke zdolání potřebují méně než hodinu.