Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme povodňové peníze, hlásí města a obce na Liberecku

Liberecký kraj - Ušetřen devastujících následků povodní zůstal Liberecký kraj, zatímco ve středních Čechách a na Ústecku voda spláchla celá města. Přesto starostové měst a obcí v kraji doufají, že na ně stát bude myslet alespoň ve věci poškozených a podemletých silnic a stržených opěrných zdí. Zatím ale není jasné, v jaké výši budou mít na příspěvek nárok.

9.6.2013
SDÍLEJ:

Rozdivočelá Šporka urvala kus krajnice na obchvatu kolem Nového Boru. Panují obavy, že se může propadnout část silnice.Foto: Deník/Vít Černý

Na Krajský úřad Libereckého kraje se prozatím obrátilo 45 měst a obcí s žádostí o povodňové kompenzace. Kraj je administrátor povodňových fondů uvolněných vládou. Veškerá pozornost je ale zatím upřena do vodou nejvíce zničených měst, proto se drobnými škodami v Libereckém kraji nikdo nezabýval.

Chrastava má sečteno

Jedním z měst, kde už mají škody sečteny je například Chrastava. Zde voda ucpala kamením a zbortila některé úseky kanalizací a strhla čtyři úseky opěrných zdí v sousedství toků. „Máme poškozené některé místní komunikace. A to nepočítám škody na soukromém majetku, jako jsou zatopené sklepy a zahrady, například zahrádkářská kolonie pod hasičským muzeem," vypočetl starosta Chrastavy Michael Canov (SLK). Předběžný odhad škod je dle jeho slov 4 miliony korun.

Nejhorší silniceIII/ 2627 – Volfartice / poškození propustku a vozovky
II/ 592 – Nová Ves / sesuv části zemního tělesa a poškození 
propustku a nábřežní zdi
II/ 2711 – Chotyně / sesuv části zemního tělesa
II/ 288 – Bozkov / sesuv části zemního tělesa
III/ 26834 – Velký Grunov /
podemletá nábřežní zeď, vypadlé kusy zdiva a vozovky do vodoteče
III/ 2931 – Levínská Olešnice / sesuv zeminy na vozovku
III/ 2951 – Zálesní Lhota / 
utržené křídlo mostu a podemletí mostní opěry 

Ještě větší paseku natropily povodně v Lázních Libverda, kde úřadoval nikoliv Libverdský potok, ale povrchová voda z okolních kopců a spodní voda. „Vytrvalé deště a nasycenost půdy vodou způsobila škody na čtyři metry vysokých opěrných kamenných zdech podél krajské komunikace a na povrchu místních silnic. Odhaduji to na více než 10 milionů. Nyní řešíme provizorní zajištění zdí, aby nedošlo k sesuvům," prozradil starosta Jan Pospíšil (Sdružení pro Libverdu).

V Oldřichově v Hájích škody ještě nevyčíslili, ale starosta Jaromír Tichý (Obecní úřad pro občany) už smutně seznal, že co nestačila zničit voda před třemi lety, poničila nyní. „Zatím víme, že jsou poničené dva naše mosty, dva propustky u silnice a jedna cesta v délce 70 metrů," vyjmenoval Tichý s tím, že jakmile škody sečtou, budou se ucházet o čerpání náhrad. Podobné je to v Dětřichově, kde voda ušetřila obecní majetek, ale vzala si krajský. Podle starosty Stanislava Šťastného (Sdružení za rozvoj obce Dětřichov) je největší poškození na silnici 3513 při průtahu obcí, kde jsou zničeny dva propustky a utržená krajnice v délce asi 100 metrů.

Ani města, kterým se velká voda vyhnula, nezůstala ušetřena jejích následků. Třeba ve Frýdlantu musejí sehnat 250 tisíc korun na škody, které utrpěli zdejší hasiči na svém vybavení, materiálu a výstroji. Starosta Dan Ramzer (ODS) o ně bude žádat v povodňových fondech. „Naši hasiči odvedli dobrou práci. Pokud nám to podmínky čerpání umožní, budeme o peníze žádat," konstatoval. V Hrádku nad Nisou mají výdaje 100 tisíc korun za odvodňovací kanály, která se kopaly především kvůli velké vodě stékající z polí na rodinné domy, nebo za zvýšené náklady na pohonné hmoty hasičů. „Pokud bude možno o tyto náklady požádat, uděláme to, pokud ne, rozpočet města to nijak zásadně neohrozí," dodává starosta Hrádku Josef Horinka (SLK).

Škody na krajských silnicích jsou 50 milionůLiberecký kraj – Padesátimilionovou hranici překročí škody, které na krajských silnicích II. a III. třídy napáchaly povodně. „Jsou hlavně na silničním příslušenství, tedy na propustcích a nábřežních zdech, nebo v podobě sesuvů půdy," uvádí Jan Růžička, ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje (KSSLK). S mapováním škod KSSLK pokračuje od opadnutí vody a skončení dešťů. Odstraňování začne poté, co bude znám princip finančního čerpání. Vládou uvolněných 300 milionů korun je totiž určeno na okamžitou pomoc vytopeným lidem, nikoliv na silnice. Na ty ještě vládou peníze vyčleněny nebyly, KSSLK počítá, že se tak stane do týdne. „Prioritně se začnou opravovat úseky, které způsobují významné omezení dopravy a nevyžadují si projektovou dokumentaci ani jiná omezení," dodává Jan Růžička.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) k tomu dodává: „Peníze na opravu silnic chceme čerpat až ve druhém stádiu, až budou uspokojeny potřeby zasažených obcí a měst. Navíc, spousta škod na silnicích se ještě neprojevila. Podloží je podmáčené, hýbe se a nevíme, co to časem udělá," řekl Deníku. (tom)

Autor: Tomáš Lánský

9.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení