Kam letos na dovolenou? Východočeši jsou „konzervy",  kolem sta tisíc jich tak v létě opět zamíří do Chorvatska.

Pokud však pomineme tuto už klasickou dovolenkovou destinaci, jednoznačným hitem je letos Řecko. Zájem o něj je letos oproti loňsku podle cestovních kanceláří zhruba dvojnásobný. A zároveň katalogové ceny u těchto zájezdů spadly nejvíc: podle serveru zajezdy.cz  jsou nižší o osm procent. Prakticky do všech ostatních destinací nabídky naopak podražily.

Populární jsou letos rovněž Egypt a Turecko. Naopak klesá poptávka po Chorvatsku a hlavně Itálii.  Ostatně, zájezdy do Itálie podražily nejvíc – až o čtvrtinu.

„K Jadranu jezdíme každý rok, nebudeme to měnit ani letos, je to autem nejdostupnější.  Ale popojedeme si až do Černé Hory, mají tam nižší ceny a mnohem krásnější přírodu," řekl Matěj Hylák z Hradce Králové.

Do Řecka je naproti tomu už nejlepší letět. „Obrovský, skoro dvojnásobný nárůst poptávky je hlavně u řeckých ostrovů. Řecko je nyní naší nejprodávanější destinací," řekl mluvčí CK Fischer Jan Osúch. Podobný hlad po dovolené v krizí zmítané, ale nyní výrazně levnější zemi hlásí i další cestovky. Lidé chtějí letět hlavně na Rhodos či Krétu.  Mnohde jsou však kvůli velkému náporu kapacity již ze dvou třetin vyprodány.

Stejně jako u Turecka, taktéž vyhledávané destinace, tak platí, že zde bude nejspíš velmi omezená nabídka zájezdů last minute. „Stále více Čechů jezdí také na Kypr," uvedl  místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

First moment nebo last moment?

Zájezdů prodaných „na poslední chvíli" letos cestovní kanceláře chtějí nabídnout nejméně za poslední roky. Rovněž ceny „last momentů" moc neklesnou, varují cestovky. Může to však být obchodní trik.

Stále populárnější je naopak nabídka „na první chvíli", hlavně mezi rodinami s dětmi. Dosavadní letošní prodeje letních dovolených tento trend potvrzují, oproti loňsku o ně stoupl zájem zhruba o třetinu.

Některé cestovní kanceláře už mají díky „first momentům" vyprodanou až polovinu nasmlouvaných kapacit zájezdů.

Slevy u „first momentů" dosahují až čtvrtiny katalogových cen. Jsou tak mnohdy i cenově, nejen nabídkou, výhodnější než „last momenty". Nyní už jsou ale tyto nabídky téměř u konce.

Nejpopulárnější destinace
Ilustrační fotoŽebříček nejpopulárnějších dovolenkových destinací Čechů za loňský rok v tisících, vpravo rozdíl proti roku 2011:
1. Chorvatsko   806 + 2 %
2. Slovensko     583 + 9 %
3. Itálie              549  - 2 %
4. Řecko           314  - 1 %
5. Rakousko     279 + 7 %
6. Egypt           238 + 15 %
7. Turecko        202  + 18 %
8. Španělsko     198  - 14 %
9. Francie          183  - 15 %
10. Bulharsko    159 + 78 %
11. Maďarsko   134  + 28 %
12. Německo    107  + 3 %
13. Tunisko        81 x
Zdroj: AČCKA, ČSÚ

Obvyklá dovolená? Doma či na chalupě

Východní Čechy – Velká část Východočechů si zahraniční dovolenou nemůže dovolit, podle průzkumů chce dovolenou trávit v cizině jen každý čtvrtý. Mnozí se spokojí s dovolenou doma, na chalupě nebo vyrazí třeba na Slovensko, které je blízké i jazykově, o cenách nemluvě. Za zahraniční dovolenou u moře totiž jen cestovní kanceláři  každý klient vloni zaplatil v průměru přes 12 tisíc korun, jak vyplynulo ze statistik pojistitelů.

Ilustrační foto.Vývoj cen zájezdů na léto 2013
(země, cena, změna 2012/13):
Řecko         12 834 Kč   - 8 %
Turecko      16 444 Kč   + 3 %
Chorvatsko    7391 Kč   + 8 %
Itálie              8797 Kč    + 25 %
Bulharsko   11 094 Kč    + 2 %
Španělsko   17 020 Kč    + 5 %
Tunisko       14 089 Kč    + 4 %
Egypt          17 435 Kč   + 5 %
Zdroj: Zajezdy.cz