„Doufáme, že se nám zařazením oborů pokrývač a malíř – lakýrník mezi podporované podaří zájem o ně oživit," řekla krajská radní pro školství Táňa Šormová.

Žádost přišla
z náchodské školy

Tyto dva obory nejsou jediné, u nichž zaměstnavatelé pociťují nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Kraj v současné době podporuje prospěchovými stipendii dvacítku technických oborů. Za rok 2014 udělil kraj učňům v těchto oborech prospěchová stipendia ve výši 5,5 milionu korun. Rada kraje v pondělí rozhodla, že od nového školního roku k nim přibudou i malíři a pokrývači.

Žádost o rozšíření přišla od ředitele náchodské Vyšší odborné školy stavební a Střední průmyslové školy stavební arch. Jana Letzela Milana Smoly. Tato škola by měla spolu s hradeckou Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm Vocelova oba obory vyučovat, v poslední době však o ně nebyl zájem.

Potřebné obory

Kraj podporuje prostřednictvím prospěchového stipendia obory: strojní mechanik, nástrojař, klempíř, obráběč kovů, elektrikář, elektrikář – silnoproud, elektromechanik pro zařízení a přístroje, řezník – uzenář, instalatér, kominík, tesař, zedník, zemědělec – farmář, zahradník, strojírenské práce, malířské a natěračské práce, tesařské práce, zednické práce, zemědělské práce, zahradnické práce. Nově k nim přibude pokrývač a malíř – lakýrník.
V letošním školním roce má na stipendium nárok 1495 učňů. 

„Na náchodské průmyslovce se ve školním roce 2007 až 2008 vyučilo šest pokrývačů, od té doby žádný. Obor malíř a lakýrník zůstal loni prázdný, na hradecké Vocelovce je prázdný už dva roky po sobě," upozornila mluvčí kraje Martina Götzová.

Na nedostatek technických profesí žehrají i úřady práce. Co je totiž platné, že roste nabídka pracovních míst, když řadu z nich není kým obsadit. Dlouhodobě chybějí obráběči kovů, elektrotechnici, ale i řidiči.

Nejlepší dostanou zvláštní odměnu

Podle radní Šormové má má finanční podpora studentů v technických oborech smysl. „Důležité je, že i díky stipendiím nám počty žáků v podporovaných a na trhu práce žádaných technických oborech razantně neklesají," řekla radní.

Kraj v úterý oznámil, že prostřednictvím učňovských stipendií podpoří také textilní a oděvní obory, v nichž rovněž citelně chybějí kvalifikovaní pracovníci.

Odměna, kterou žáci formou prospěchových stipendií dostávají, je odstupňována. V prvním ročníku dostávají 300 korun, ve druhém 400 korun a ve třetím 500 korun měsíčně. Každá střední škola má vypracovanou směrnici pro vyplácení stipendií.

Žákovi, který je klasifikován z odborného výcviku na konci školního roku jedničkou či dvojkou, přísluší navíc ještě jednorázová odměna, která je také odstupňována podle známky a ročníku od 500 korun až do výše tří tisíc korun.