VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se povedlo a co nikoliv, ptáme se našich hejtmanů

Hradec Králové, Pardubice – V obou východočeských krajích končí čtyřletá vláda současné politické reprezentace, příští týden budeme ve volebních místnostech rozhodovat o tom, kdo bude na Královéhradecku a Pardubicku vládnout v příštích letech.

3.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Stávající hejtmany – Lubomíra France (ČSSD) a Radka Martínka (ČSSD) jsme požádali o odpovědi na dvě hodnotící otázky.

Které věci se vám za uplynulé čtyři roky povedly a co vám v tom pomohlo?

Lubomír Franc.Franc: Na počátku volebního období se díky iniciativě Královéhradeckého kraje podařilo zprovoznit obchvat České Skalice. Díky úspěšné moderaci kraje se v krátké době podařilo úspěšně odblokovat spor o pozemky, bez kterých by byly zmařeny stomilionové investice do budování této významné dopravní stavby. Díky našemu dlouhodobému a odpovědnému přístupu funguje nyní krajské zdravotnictví transparentně a především je jeho ekonomika stabilizovaná. V této oblasti jsme udělali některé sice bolestivé, ale velice potřebné kroky, které přispěly k celkové stabilitě, a současně se podařilo realizovat řadu užitečných oprav a rekonstrukcí. Zdravotnictví jako velice citlivá oblast poskytující klíčové veřejné služby funguje v našem kraji efektivně a spolehlivě. Podařilo se úspěšně spustit projekt integrované veřejné dopravy, díky kterému se v kraji cestuje na jednu jízdenku, a tento systém se z našeho kraje postupně rozšiřuje i k našim jižním sousedům na Pardubicko.

Martínek: I přes propady daňových příjmů se podařilo snížit dluhy Pardubického kraje o 624 milionů korun. Ke krajskému rozpočtu jsme byli nuceni přistupovat velmi konzervativně. Pardubický kraj byl z minulých let mimořádně zadlužený. Naši předchůdci nadělali dluhy za téměř tři miliardy korun, což je vysoká částka. Podle informací z ministerstva financí patří Pardubický kraj pod vedením sociální demokracie ke třem krajům v republice, kterým se podařilo snižovat dluhy a nenavyšovat je. Dosáhli jsme toho úsporami na provozních nákladech. Díky evropským fondům a urychlení jejich čerpání se nám podařilo výrazně investovat. Ročně to byla přibližně jedna miliarda korun. Patříme k regionálním operačním programům s nejrychlejším čerpáním dotací.  Pečlivě jsme se připravovali, abychom evropské peníze nasměrovali tam, kde přinesou největší užitek. Po vzoru Rakouska, kde koncepčně investovali do rozvoje turistického ruchu, jsme vytipovali tři oblasti podpory. Peníze jsme soustředili do míst, která mají největší turistický potenciál. Dvě největší investiční akce v celkové hodnotě 471 milionů korun, které v posledních letech Pardubický kraj připravil, jsou určeny nemocnicím. Na multioborový pavilon v Pardubické krajské nemocnici přispěje Evropská unie 259 miliony korun. Projekt svitavské psychiatrie získá z regionálního operačního programu 141 milionů. Za úspěšné považuji také kroky ve školství, které reagovaly na dramaticky se snižující počet žáků. Zavedením stipendií motivujeme žáky, aby studovali technické obory a učili se řemeslům, která jsou zárukou toho, že naleznou uplatnění na trhu práce. Na rozdíl od státu nesnižujeme dotace dobrovolným hasičům a do sociálních služeb.

A z druhé strany: na co pyšní nejste, proč se to  nepovedlo, co v tom bránilo?

Franc: Je třeba nadále usilovat o dostavbu dálnice D11 Královéhradeckým krajem. Během posledních čtyř let bylo vedení kraje v tlaku na centrální instituce státu, které jsou za dálniční výstavbu zodpovědné, velice aktivní. Přesto je třeba v tomto úsilí pokračovat: výstavba dálnice rozhodně nepokračuje tempem, které by mohlo obyvatele našeho regionu uspokojovat. Je třeba dále pokračovat v reformě krajské sítě škol: jde o kroky, které jsou nepopulární, ale dlouhodobě prospějí krajskému školství. Výběrové školy musí být opět především pro nadané studenty a technické středoškolské obory, o jejichž absolventy je na trhu práce velký zájem, by se měly dále rozvíjet a lákat větší zájem studentů i veřejnosti obecně.

Radko Martínek, hejtman Pardubického krajeMartínek: Před problémy, které se objevovaly, jsme nikdy nestrkali hlavu do písku, ale snažili se o jejich řešení. Velmi mě mrzí, že se nám nepodařilo plně oddlužit nemocnice. Je to problém, který  však má řešení pouze za přispění vlády a pojišťoven. Zdravotnická zařízení jsme zdědili ve špatném stavu.  Nejlukrativnější obory v těchto nemocnicích byly našimi předchůdci z Koalice pro Pardubický kraj a ODS tzv. pronajaty soukromníkům. Zisky nyní samozřejmě nemocnicím chybějí.  Nemůžeme se pak divit, že jsou nemocnice neustále v ekonomických problémech, které Pardubický kraj musí řešit. Stále mě trápí dopravní obslužnost. Záměr byl správný, ale odborná společnost, kterou si kraj na změnu systému najal, neodvedla dobrou práci. Mnohé se už vyřešilo a systém funguje. Jsou ale ještě místa, kde vše v pořádku není. Velmi mě to mrzí.
Kraj dokončil veškeré přípravy na výstavbu klíčových silnic R43 a R35, ubránili jsme se mnoha soudním napadením. Silnice R35 již má i posouzení vlivu na životní prostředí  EIA, a přesto se nestaví. Je to velké pochybení vlády, které bohužel kromě celostátních důsledků má velmi negativní dopad na ekonomiku především východních oblastí kraje, a to mě velmi trápí.   (bn)

Autor: Redakce

3.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Slavnost stromů 2017
19

FOTO: Od opeřenců až po vysazení břízy

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení