VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Dálnici chceme a potřebujeme,“ zní svorně z obou stran hranice

Trutnov - Dostupnost regionu je v dnešních ekonomických vztazích alfou a omegou dalšího růstu," je si vědom starosta Trutnova, Ivan Adamec.

28.1.2014
SDÍLEJ:

O DÁLNICI I ROZVOJI REGIONU hovořili účastníci včerejší konference v Trutnově. „Dálnice sama o sobě růst nezaručí, ale je základním předpokladem, aby tomu tak bylo,“ poznamenal starosta Ivan Adamec.Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

Udělat vše pro to, aby se projekt dostavby dálnice S3 a R11 ocitl na hlavním seznamu úkolů pro financování z prostředků Evropské unie (Connecting Europe Facility). Takové bylo téma konference, která se včera konala v hotelu Davídek. „A to bez ohledu na momentální problémy spojené se synchronizací aktivit na jednotlivých stranách," podotkl trutnovský starosta, Ivan Adamec.

Setkání je součástí projektu Města Trutnov a Swidnica podporují podnikání a obě strany se shodly, že investice do dopravního spojení je absolutním základem ekonomického i společenského rozvoje oblasti. „Historicky je propojení severu s jihem strategicky důležité a přestože se stále snažíme ho částečně vylepšovat, z dlouhodobého pohledu je dálnice zásadní řešení," dodává primátor Swidnice, Wojciech Murdzek.

Zástupci obou stran si ale uvědomují obtíže, které je čekají. Přitom peníze nemusí být hlavní problém. „Kdyby dálnice D11 byla dnes plně připravená, tak bychom stavěli. Vracíme a budeme vracet další peníze do Evropy, protože je neumíme využít," poukázal na jednu z překážek hejtman Lubomír Franc.

Navíc varianta S3 má silného konkurenta v trase vedoucí od polských přístavů směrem na Varšavu, Ostravu a odtud na jih. „Takové tlaky tu jsou, protože ekonomické zájmy silných států Evropy se přesouvají na východ a tenhle posun by jim přišel vhod," připomněl Adamec.

Vliv dálnice na rozvoj je zásadní

O DÁLNICI I ROZVOJI REGIONU hovořili účastníci včerejší konference v Trutnově. „Dálnice sama o sobě růst nezaručí, ale je základním předpokladem, aby tomu tak bylo,“ poznamenal starosta Ivan Adamec.Postrčit výstavbu dálnice S3 – R11 může i silná poslanecká loby v parlamentu. „Po volbách tam má Královéhradecký kraj i Trutnovsko nebývale silnou pozici a doufám, že i to napomůže rychlejšímu posunu věcí. Protože buď se nám podaří prosadit co nejrychlejší vybudování úseků Legnica – Lubawka a Královec – Trutnov, nebo budeme muset hledat alternativy," říká trutnovský starosta Ivan Adamec.

V urychlení doufají i zástupci většiny obcí a měst ležících na plánované trase. „Očekáváme především rozvoj investic a tím vznik pracovních míst. Bez kvalitního spojení je to zatím nemožné. A taky další rozvoj turistického ruchu v Krkonoších. Zejména pro naši východní část by to měla být velká výhoda," vidí možnou perspektivu starosta Žacléře Miroslav Vlasák.

„Doba se stále zrychluje a možnost spolehlivé a bezproblémové přepravy je dnes jedním ze zásadní předpokladů dalšího rozvoje. Debaty o dálnici jsou tu již několik desetiletí a my v současné době musíme udělat vše pro úspěšnou realizaci," připomněl společný zájem primátor Swidnice, Wojciech Murdzek.

K tomu také směřuje společná iniciativa hejtmanů, starostů a primátorů měst v polko – českém příhraničí. Ta se jménem dolnoslezských obcí a Královéhradeckého kraje obrací na vlády, aby učinily veškerá nezbytná opatření k realizaci. „Vezmeme-li v úvahu možnost využití několika miliard eur, určených pro Polskou a Českou republiku, prostřednictvím Evropského parlamentu na realizaci výstavby transevropské dálnice S3, obracíme se na orgány Polské a České republiky, aby přijaly naši iniciativu přednostně a podnikly nezbytné kroky, jejichž efektem bude vytvoření evropské dopravní sítě umožňující rozvoj severních Čech a jižního Polska," stojí mimo jiné ve společné výzvě.

„Konkrétní data týkající se současného stavu a plánovaných kroků by měla zaznít na setkání, které je připravované na duben či květen. Toho by se měli zúčastnit i ministři obou vlád a lidé přímo spjatí s realizací stavby," informoval hejtman Lubomír Franc.

Autor: Aleš Vaníček

28.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení