Hradec Králové - Když jí lékaři před dvaceti lety řekli, že má nádor na mozku, byla v šoku. „Bylo to v době, kdy jsem měla malé dítě a zrovna mě šťouchlo do oka. Vůbec jsem netušila, že by mohlo jít o nádor. Šla jsem tehdy na oční a paní doktorka poznala, že by mohlo jít o něco hlubšího než jen o oko. Poslala mě na neurologii do Motole, kde jsem ležela 14 dní, aniž by poznali, že jde o útlak očního nervu. Mysleli si, že mám roztroušenou sklerózu. To zase kvůli věku jinde vyloučili," vzpomíná Markéta Čižinská z Prahy.

Ukázalo se, že jí v hlavě vyrostl nádor. Nikdo z lékařů ho nedokázal odstranit úplně, došlo by totiž ke ztrátě zraku. Pacientka tak prodělala operaci, kde ji odstranili část nádoru, po šesti letech ale musela na stejný zákrok. „Měla jsem v té době pětiletou holčičku. Bylo to hrozné, nevěděla jsem, jestli ji někdy uvidím nebo vůbec přežiji operaci," vypráví Čižinská.

Potřetí už ji klasickou chirurgickou operaci nedoporučili. V roce 2002 se ale dostala na Kliniku onkologie a radioterapie královéhradecké fakultní nemocnice.

„Ráno před Vánoci mi zazvonil telefon a ozval se přednosta této kliniky, že mají novou metodu na odstranění nádoru a jestli bych do toho šla. Nastoupila jsem třetího ledna a v současné době je vše v pořádku. Jsem zdejším lékařům hrozně vděčná, protože jsem neoslepla," dodává Čižinská.

Dobrá spolupráce

Fakultní nemocnice Hradec Králové je po nemocnici v Ostravě na druhém místě v počtu pacientů léčených pro nádory centrálního nervového systému.

„Naši velkou výhodou je těsná spolupráce neurochirurgů, onkologů, radiologů a kolegů z laboratoří, kteří jsou schopni přesně stanovit typ nádoru včetně faktorů důležitých pro prognózu a volbu onkologické léčby. Paní Čižinská byla první pacientkou, která byla léčena přístrojem umožňující radioterapii s modulovanou intenzitou. Lepší výsledek nelze dosáhnout ani s protonovou terapií, která se v současné době těší vysoké pozornosti médií," vysvětlil Jiří Petera, přednosta hradecké Kliniky onkologie a radioterapie.

Velkou výhodou je také rychlé zahájení chemoterapie do dvou až tří týdnů po operaci. Snižuje se tak riziko, že se nádor od chirurgického výkonu zvětší.

Agresivní nádor

Na snížení úmrtnosti pacientů s nádory se velkou měrou podílí také Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové. Oldřich Karlík měl nejagresivnější formu zhoubného nádoru mozku. Původně mu řekli, že nelze již léčit a zbývá mu několik týdnů života.

„Pak přišli s tím, že operace má šanci padesát na padesát. Zkusil jsem to a dnes se cítím v pořádku," svěřil se Oldřich Karlík, který podstoupil radikální odstranění nádoru na neurochirurgii v roce 2013.

„Během operací těchto nádorů je obtížné odlišit hranice nádorové tkáně a normálního mozku. Většinou se tak podařilo odstranit nádor jen u třiceti procent pacientů, v Hradci Králové díky několika pomocným metodám úspěšnost vzrostla na devadesát procent," řekl Svatopluk Řehák, přednosta Neurochirurgické kliniky.

Lékařům tak například pomáhá počítačová navigace, která jim ukazuje přesnou polohu nádoru a také aktuální velikost během odstraňování.

Šikovná látka

Dalším pomocníkem je také speciální látka, kdy při použití ultrafialového světla nádorová tkáň svítí. „Pomocí této metody pak můžeme přesně určit hranice nádoru a radikálně ho odstranit," dodal Michael Bartoš, lékař Neurochirurgické kliniky.

Ještě před pár lety se pacienti s nádorem v mozku dožívali po operaci šesti až osmi měsíců, nyní už  jedna třetina z nich přežívá déle než dva roky.